2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Egy igazi őszies főételre vágytam: valami laktatóra, ami átmelegít, amit belső elégedettséggel kanalazhatok… 🙂 Nagyra becsülöm a hajdinát az értékes beltartalma miatt, mégis egy ideje valahogy alig kap szerepet a főétkezéseinkben. Szerettem volna kicsit újra előtérbe helyezni, így született meg a sütőtökös hajdina rizottó ötlete.
Rizottó hajdinából?
Egy igazi rizottó csak nagyon jó minőségű arborio rizsből készülhet. Ezt a fajta rizst a magas amilopektin tartalma emeli ki a többi közül: ettől lesz igazán krémes a rizottó. A rizsben lévő keményítő amilopektinből és amilózból áll. A két típusú keményítő között a szerkezetükben van különbség: az amilopektin gazdagon elágazik, míg az amilóz nem, emiatt az amilopektin sokkal gyorsabban emészthető (több ponton tudják „támadni” az emésztőenzimek), tehát gyorsabban felszívódó szénhidrát. Ezért nem ajánlott az arborio rizs, és az igazi rizottó IR diétában, és ezért cseréltem le az első pillantásra talán meglepő hajdinára.
Hajdina – egyik kedvenc gluténmentes gabonám
Azért tetszenek nekem annyira ezek a kis háromszög alakú magocskák, mert azon túl, hogy magas a rost tartalmuk és emiatt a hajdina kellemesen alacsony GI-jű alapanyagnak minősül, nem is kevés teljes értékű fehérjét is tartalmaz, és a szénhidrát tartalma egy hajszálnyival alacsonyabb (71g CH/100g) a többi gabonához képest. Plusz ráadás a magas vérnyomásban, érproblémákban szenvedőknek, hogy rutint is tartalmaz, ami erősíti az érfalat.
Ez a sütőtökös hajdina rizottó kicsit édeskés a sült töktől, ezt ellensúlyozandó került bele egy kis citrom, a hajdina kicsit diós ízt ad az egésznek. Z nem volt teljesen kibékülve az ebédjével, nekem nagyon ízlett, viszont annyira laktatott, hogy nem tudtam egyszerre megenni. 🙂
Elkészíted? Nagyon örülnék neki, ha értékelnéd a receptet itt egy hozzászólásban, és/vagy megosztanál velem egy képet az ételről Facebookon vagy Instagramon (@mindenmentes)!
Sütőtökös hajdina "rizottó"
Hozzávalók
- a sütőtökhöz:
- 700 g sütőtök mag nélkül, héjastul ennyi
- 2-3 ek. olívaolaj
- 1 fej fokhagyma
- só
- bors
- 1/2 citrom leve
- provence-i fűszerkeverék más zöldfűszer is lehet, amit szeretsz
- a rizottóhoz:
- 190 g hajdina
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2-3 gerezd a sült fokhagymából
- 1-2 kanál fehér bor elhagyható
- 1 l zöldséglapalé én ilyen kockát használok, ha nincs itthon...
- 1 kis csokor friss petrezselyem
- néhány zsályalevél szárítottat használtam
- 1/2 citrom leve
- 1/4 citrom héja
- tálaláskor tejmentes parmezán ízlés szerint
Elkészítés
- A sütőtököt héjastul vágd 1-2 centis szeletekre (nekem 14 szelet lett). Keverd össze az olívaolajat a fél citrom levével, sóval, borssal, fűszerekkel, és forgasd meg benne a sütőtököt. Tedd sütőpapírral kibélelt tepsibe. A fokhagymát akár egészben is mellé teheted. Süsd 200 fokon, kb. 45-50 percig, amíg megpuhul és elkezd megpirulni a széle.
- A rizottóhoz aprítsd fel a hagymát és a két gerezd friss fokhagymát, futtasd meg kevés olívaolajon. Amikor arany színű, dobd rá a leöblített hajdinát, és kevergesd, hogy a szemeket kicsit megkapja az olaj.
- Öntsd rá a bort és hagyd elforrni, ha szeretnél bele tenni, majd több részletben mehet a zöldségalaplé is. Sózd, borsozd. Keverj bele néhány gerezd sült fokhagymát, 6 szelet felkockázott sütőtököt, az apróra vágott petrezselymet, zsályát, a citrom másik felének levét és a citromhéjat.
- Addig főzd, amíg a hajdina megpuhul és kezd kásás lenni.
- Tálaláskor illik hozzá egy kis tejmentes parmezán.
Réka mondta
Szia! Én elkészítettem a fent leírtak szerint! Nagyot csalódtam a hajdinában, végre valahára számomra is ehető volt! ☺Kicsit kevesebb citromlevet teszek bele legközelebb, de nagyon jó és tényleg laktató, különleges, őszies étel!
Mindenmentes Nóri mondta
😀 Köszi!
Lipscher Nóra mondta
Nagyon klassz lett, isteni finom volt még a skeptikus férjemnek is ízlett!Nagyon jó a recept is mindent szuperül le van írva! Köszönöm!
Ildikó mondta
Kedves Nóra!
Áztatod a gabonát főzés előtt? Azt olvastam máshol, hogy érdemes akár egy napot is áztatni.
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Ildikó,
nem szoktam – ezt a gabonák emésztést gátló anyaginak lebontása miatt írják: ha a mag csírázni készül, lebontja ezeket. Én nem izgulok miattuk, ezért nem áztatok.
Zsófi mondta
Kedves Nóri!
Szuper a recept, valami isteni finom lett ez a rizottó! 🙂 Biztos gyakran fogom készíteni, hogy itt a tök szezon. Köszönöm! 🙂
Lilla mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm, remek recept. Korábban el nem tudtam képzelni az édes sütőtököt fokhagyma mellett. Még úgy is szépen illeszkednek az ízek, hogy nem volt alaplém, helyette előre pörkölt hajdinával készült.
Nemes Iringó mondta
Kedves Nóri! Nem nagyon kedvelem a hajdinát. Viszont szoktam árpából rizottót, pontosabban orzottot készíteni. Az mennyire változtatna a szénhidrát mennyiségen? Köszönöm előre is!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia! Gyakorlatilag semennyit nem változtat, mert a két gabonának hasonló a szénhidrát tartalma.
Márti mondta
Kedves Nóri! Én is kipróbáltam a receptedet és isteni finom. Édeskés és savanykás, plusz a fokhagyma is nagyon jól illik hozzá. Biztos, hogy többször elkészítem majd!
Mindenmentes Nóri mondta
Szuper! 🙂
Enikő mondta
Nagyon finom lett – bor nélkül is, ami nem volt itthon. A sütőtököt felkockázva sütöttem meg, ahogy a képen láttam. Első elkészítésre így tudtam összehangolni az elkészülés idejét a rizottóval. Felveszem a kedvencek közé. Köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Nagyon örülök! <3