2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A tabbouleh egy jellegzetes libanoni étel: bulgursaláta, amit mindenki egy kicsit másképp fűszerez. Alapvetően a bulgur és kistestvére, a kuszkusz is egészséges étel lenne, mivel a durumbúza kisebb-nagyobb mértékben aprított változatairól van szó. Amíg nem tudtam, hogy a glutén nem a legjobb barátaim közé tartozik, mi is ettünk bulgurt, kuszkuszt, szerettük is, főleg én, a könnyű és gyors elkészíthetősége miatt. Így aztán kicsit fájlaltam, hogy le kell róla mondanom, az összes ezekből készíthető közel-keleti recepttel együtt. Mostanában sokat törpöltem a helyzet megoldásán, és rájöttem, hogy bizony van teljes értékű fehérjében és élelmi rostban gazdag „álgabona” a barna rizsen és a hajdinán kívül: pl. a köles.
A kölesről sokan tudjuk, hogy ezen a vidéken egy ősi „gabonaféle”, de igazából nem gabona: nem rokon a búzával és társaival, így garantáltan gluténmentes. Ráadásul nyomelemekben, ásványi anyagokban is gazdag. Próbáltam utánaolvasni a glikémiás indexének, és nem annyira bíztatott, amit találtam, ezért is váratott magára a kölessel való megismerkedésem néhány hónapot: vagy azt találtam, hogy közepes, egyesek szerint pedig kifejezetten magas a GI-je.
Akkor hogy mertem mégis megenni? Úgy vettem észre, hogy a különböző ételek rosttartalma és a GI-értékük között fordított arányosság áll fenn: minél több a rost, annál alacsonyabb a GI. A köles rosttartalma magasabb a barna rizsénél és valahol a hajdina körül jár, így nem értem, hogyan lehet magas a GI-je? A másik dolog, ami nagy mértékben beleszólhat ebbe a dologba, az az elkészítés módja. A köles zacskóján az állt, hogy háromszoros mennyiségű vízben főzzem meg. Hát ha ennyire szétfőzöm, akkor biztosan gyorsabban szívódna fel… Én kb. másfélszeres mennyiségű vízzel főztem éppen addig, amíg megpuhult (15-20 perc). Sok zöldséggel együtt ettük, ez is hozzátett még a rostokhoz.
Miután minden tőlem telhető óvintézkedést megtettem, megebédeltem ezt a finom köleses salátát, és… jó hírem van: elmaradt az inzulinsokk és pár órával később a vércukorszint-zuhanás is. Ez két dolgot jelenthet: vagy sikerült alacsony GI módon elkészíteni a kölest, vagy annyira jól vagyok ettől a remek diétától, hogy nekem már meg sem kottyan.
Szóval, kedves olvasóim, arra kérlek Benneteket, hogy a kölessel bánjatok egy kicsit óvatosabban: számítsatok rá, hogy esetleg komiszabb inzulin- és vércukorszint-ingadozásokat okozhat, ha mégis azoknak van igaza, akik szerint a köles magas glikémiás indexű étel.
Hozzávalók 4 ebédhez:
200g hántolt köles
4 ek. citromlé
4 ek. olívaolaj
1/2 kicsi vöröshagyma, finomra vágva (kb. 1 ek.)
6 újhagyma fehér része
1 csokor petrezselyem apróra vágva
2-3 mentalevél, apróra vágva
só, bors
4 paradicsom
Így készült:
1. Mossuk meg a kölest és kb. 1,5x mennyiségű, vagy kevesebb sós vízzel főzzük addig, amíg megpuhul (kb. 15 perc).
2. Amíg hűl, vágjuk össze a többi hozzávalót.
3. Ha nagyjából kihűlt, tegyük egy salátástálba, és keverjük bele a citromlevet, olívaolajat, a hagymákat, zöldfűszereket, végül sózzuk, borsozzuk.
4. Hűtsük be és tálaljuk a felszeletelt/darabolt paradicsommal.
Salátának önmagában is megállja a helyét, de köretnek is nagyon finom pl. grillezett húsokhoz. Mivel hideg, könnyen magunkkal vihetjük ebédre. Ez a saláta hagymával együtt csak 170g CH, vagyis 42,5g CH/adag. Vacsorára is belefér, vagy ebéd után ehetünk még egy kis desszertet.
mclahlan mondta
Hmm, lehet le kéne redukálnom a heti 3 alkalmas kölesfogyasztást mondjuk 1-re? :S
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem, ha nem főzöd szét és eszel hozzá zöldségeket vagy hüvelyeseket is, akkor nem gond.
Tmea mondta
Szia Nóri,
Arra gondoltam esetleg quinoával is működhet nem? és annak alacsonyabb a GI-e azt hiszem (tudom h jóval dtrágább viszont).
mit gondoslz?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Perzse, quinoával is remek, sőt! Találsz ilyesmi recepteket is a blogomon (katt quinoa címkére). Itt még nem ismertem a quinoát, ill. próbálok spórolósabban is főzni: nálam sokszor köles-quinoa fele-fele a kompromisszum. 🙂