2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Először 2012 augusztusában kóstoltam nyers csokoládét, és elsőre feltűnt, hogy ez teljesen más műfaj, mint amit korábban csokoládé címszó alatt ismertem. Az emlékeim már kissé megfakultak, amikor Z idén nyáron hazahozott egy kis madárlátta nyers, vegán csokoládés fehérjeszeletet ami tele volt superfoodokkal, és valami hihetetlenül finom volt… Na ekkor jutott újra eszembe ez a projekt.
Nyers csokoládé
Igazából nem vártam túl sokat a nyers csokoládétól. Azt gondoltam, hogy biztosan okkal dolgozzák fel jó alaposan a kakaót a holland kakaóhoz, majd a megszokott csokoládéimhoz. Minek fáradnának vele annyit, ha nyersen is finom, nem igaz? 🙂
A Planetbio ellátott a nyers csokoládéhoz szükséges minden alapanyaggal szuper minőségben. Gondolkodtam, hogy mi kerüljön még bele a nyilvánvaló kakaóporon és kakaóvajon kívül. A kislányommal végigkóstolgattuk a Planetbio bogyó és magválasztékának jó részét egy szép, napos délelőttön, és végül úgy döntöttem, hogy a kissé savanykás nyers criollo kakaóporhoz a szintén kicsit savanykás inka bogyót párosítjuk majd. 🙂
Egyébként B a napokban megtalálta a konyhaszekrényben a lucumás karamellekhez használt öntőformákat, és mindenképpen szerette volna megkóstolni a szilikont, ezért a csokoládéval egy füst alatt a azokból is készítettem még egy adaggal… 🙂 Édesítéshez a korábban már bevált lucuma port használtam.
Szupercsoki
Az a legszuperebb ezekben a superfoodokból készült édességekben (mint a korábbi karamell és ez a csoki), hogy nemcsak finomak, de tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal: pl. a kakaó és a lucuma is vasban gazdag (kalciumban, magnéziumban is), míg az inka bogyó többek között C-vitaminban, ami segíti a vas felszívódását. Ezért ez a csoki remek ötlet, ha kicsit turbózni szeretném kis családom vasbevitelét (és a sajátom).
Ha már kissé nem konvencionális csokoládé, nem tudtam kihagyni belőle a sós beütést… Életem legjobb csokoládé élménye egy sós étcsokoládéhoz köthető, és imádom, ha ropog valami a csokiban, ezért éppen picit megsózott puffasztott vadrizsszemeket is csempésztem bele. 😉 Hogy miért pont vadrizs? Mert fekete, így nagyon jól mutat a kipattogó fehér belsejével (bár ez a csokoládéba öntve kevésbé érvényesül), és mert jó hosszúak a szemek, így jó eséllyel ropogni fog pár szem minden harapásnál. 🙂 (Persze kerülhetne bele más ropogós dolog is, ez nem egy kötött műfaj.)
Az eredmény? Nos, mint mondtam, nem vártam tőle sokat, erre valami észbontóan finom lett… A nyers kakaó a savanykás gyümölccsel és a sós, ropogós rizsszemekkel nálam nagyon jó helyen végzett, és a család is pusztítja elég rendesen… 🙂 Szerintem hamarosan lesz még folytatása a történetnek: nagyon szeretném a kissé fanyar goji bogyót is „beleszelidíteni” valami nasiba…
Szupercsoki - nyers, vegán csokoládé inkabogyóval és puffasztott vadrizzsel
Hozzávalók
- 60 g kakaóvaj
- 40 g nyers kakaópor
- 20 g lucuma por
- 2 ek. agávé szirup
- 20 g inka bogyó
- 20 g vadrizs
- pici csipet só
- olajspray
Elkészítés
- A puffasztott vadrizshez fújj egy kis olajsprayt egy tapadásmentes serpenyőbe, és pattogtasd ki a vadrizs szemeket. Miközben kevergeted, szórj rá egy pici csipet sót. (Onnan tudod, hogy kész van, hogy egyre ritkábban pattognak már a szemek.)
- Az inka bogyókat én 2-3 kisebb darabra vágtam, hogy jobban el tudjam oszlatni a csokoládéban.
- Gőz felett olvaszd meg a kakaóvajat: vigyázz, hogy ne hevítsd túl - amikor már kb. 3/4 része megolvadt, leveheted a gőzről, és kevergetés közben az egész meg fog olvadni.
- A kakaó és lucuma port kézi habverővel keverd bele a kakaóvajba, majd mehet bele az agávé szirup is.
- Forgasd bele a bogyók és a vadrizs 2/3 részét, majd öntsd a masszát sütőpapírral kibélelt formába (én egy feles méretű püspökkenyér formát használtam), és szórd meg a maradék bogyóval és rizzsel.
- Hagyd pár órát, hogy teljesen megszilárduljon és szeletelheted is!
Kata mondta
Nóri, isteni ez a csokirecept! Amióta megkaptam tőled hírlevélben, már többször megcsináltam, és nem tudunk vele betelni! Az inka bogyó helyett én szárított áfonyát használtam, amúgy minden a te recepted szerint készült, könnyű volt elkészíteni. Nagyon szeretjük! Köszönjük! 🙂
Hajni mondta
Szia Nóri! A lucumas por helyett más édesítő is használható? pl eritrit, 4:1 illetve étkezésre szánt kakaóvajat te merre tudtál beszerezni?
Köszönöm
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem, ehhez csak a lucuma jó, mert annak van „karamelles” íze. Kakaóvaj anno a PlanetBiotól jött, de van pl. itt is.
Ancsa mondta
Szia Nori,korabban tobbszor wlkeszitettem ezt a csokit,tokeletre es imadtuk!Most pedig mar a napokban masodszor ugrott ossze,es darabos,matt izè lett belole.Mi tortenhetett,kerlek segits,mert nagyon szeretnem ujra elkesziteni ajandekkent!Koszonom:Ancsa
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem lehet, hogy túlmelegítetted a kakaóvajat? 32 fok fölött kristálymódosulatot vált „összeugrik”. Legközelebb tegyél félre 1/5 rész szilárd kakaóvajat, és a 35-36 fokra melegített kakaóvajat a hőforrásról levéve ezzel „oltsd be”, közben kevergesd. Jó lesz! 🙂
Ildi mondta
Kézmelegben ugye a tied is olvad? Ezen a kepen nem úgy néz ki… Vagy? KÖSZI!
Mindenmentes Nóri mondta
Persze, hogy olvad! A képen nincs kézben. 😀
Gábor mondta
Én már az első lépésnél elbuktam, a vadrizs nem pattogott, hanem megégett. Bár rá is van írva a csomagolására, hogy „olajban nem pirítsuk”
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnálom… legközelebb talán egy picit több érzéssel. 🙂 Azért remélem, a csokit elkészítetted, mert ropogós rizs nélkül is finom…