2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Mindenféle egzotikumok után valami hagyományos következik. A töltött paprika az egyik legfinomabb nyári ételünk, legalábbis szerintem. Meglátjátok, nem olyan nagy kaland megtölteni a paprikákat, nem érdemes lecserélni a helyes kis csomagokat paprikás paradicsomszószban úszó húsgombócokra. Mértem az időt, kb. 30 perc volt előkészíteni, és még 30 percet főtt, akkor már nem kellett őrködnöm felette.
Később majd szeretném kipróbálni a görögös, sütőben sült változatot is, biztosan nem lehet rossz.
Hozzávalók 4 adag ebédhez:
1kg TV paprika
500g darált hús
150g előgőzölt barna rizs
1 fej vöröshagyma
1 tojás
só, bors, paprika
1 ek. kókuszzsír
500g passzírozott paradicsom
oregano, bazsalikom (vagy hagyományosan zellerlevél)
tejföl vagy kesutejföl a tetejére
Paprikából nem érdemes túl nagyokat venni, mert túl sok töltelék fér bele és nem lesz elég paprikás. A lényeg, hogy szép, vastag húsúak legyenek, se túl kicsik, se túl nagyok. Én hálós lecsópaprikából készítettem, mert találtam szépet.
Töltsünk paprikát:
1. Tisztítsuk meg és aprítsuk fel a vöröshagymát, pároljuk meg kevés kókuszzsíron.
2. Mossuk meg a paprikákat és a csumájuk körül körbevágva vegyük ki a magházukat.
3. Készítsük el a tölteléket: a darált húst dolgozzuk össze a hagymával, rizzsel, sóval, borssal, paprikával és a tojással.
4. Egy hosszú nyelű kávéskanállal töltsük meg a paprikákat úgy, hogy a tölteléket majdnem a csúcsáig toljuk, de azért nem kell nagyon szorosra tömni, mert főzés közben a rizs miatt úgyis megduzzad. Én az első 1-2 kanállal szoktam egy kicsit bejjebb nyomni, a tetején már csak lejjebb ütögetem a tölteléket.
5. Egy nagy edény alját kenjük ki kókuszzsírral, majd fektessük bele a paprikákat, lehet több sorba is. A hagyományos változatot zellerrel fűszerezik, de mi azt nem szeretjük, így kb. 1/2 kk. oregánót és bazsalikomot szórtam a paprikákra, ízlés szerint édesíthetjük is pár csepp édesítővel. Ezután öntsük rá a paradicsompürét és annyi vizet, hogy a kb. 3/4-éig érjen a paprika-halomnak.
6. Fedő alatt főzzük 30 percig.
Sokan be szokták rántani a paradicsomszószt, én ezt már a diéta előtt is feleslegesnek tartottam. Ami ezzel az étellel kapcsolatban kicsit trükkösnek szoktam találni, az a helyes töltelék-paprika arány megtalálása: rendszeresen marad vagy egy paprika töltelék nélkül, akkor azt beleaprítom a szószba, vagy egy kevés gazdátlan töltelék. Ha elég nagy mennyiség, le szoktam fagyasztani, jó lehet levesbe húsgombócnak, vagy más töltött dologba.
Nekem most 11 paprikám lett, a szósszal együtt átlagosan 16g CH/db. Remélem, Ti is elkészítitek és ízleni fog!
mclahlan mondta
Fantasztikus recept! Sosem ettem meg a töltött paprikát, de eszerint elkészítve kb. havonta asztalra kerül. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
😉
Zsuzsa Molnár mondta
Nóri, totál kezdő kérdésem: a rizst nyersen töltöd a paprikába? (Látszik, hogy még sose készìtettem töltött paprikát – a paradicsomos húsgombóc receptemhez főtt rizs kell és nem dagad tovább)
Mindenmentes Nóri mondta
Előgőzölt barna rizst használok, mert az megfő 20 perc alatt, így igen, főzés nélkül teszem a töltelékbe. Ez még dagad, ezért fontos, hogy ne tömd meg nagyon. 🙂
Reiter Anikó mondta
Kedves Nóri! A tojást mivel lehet helyettesíteni? Üdvözlettel,Anikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem ebből ki is hagyhatod, nem esik szét úgy sem. 🙂
Reiter Anikó mondta
Köszönöm szépen!