2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
A házi élőflórás joghurtom sikerén felbuzdulva szerettem volna nyitni a joghurtitalok irányába. A joghurt alapreceptem agar hozzáadása nélkül sűrűn folyó, krémes lesz, így az állagon nem sokat kellett törnöm a fejem. Az eddigi natúr ízek után szerettem volna valami frissítő, gyümölcsös, édeskés dolgot inni. A tejmentes étrendre térők első vesszőparipája szinte mindig a kalciumpótlás, ezért választottam a meggy mellé a mákot, mint kalciumbombát és egyébként is remekül kiegészítik egymást… 😉
Tejmentes joghurtital házilag
A növényi tejkészítő automata csatasorba állítása után csak a megfelelő joghurt kultúrát kellett megtalálnom. Ahogy a házi joghurtos bejegyzésemben is írtam, az első kókuszjoghurt receptem anno még egyszerű probiotikus kapszulákkal készült: egyrészt akkor még nem mértem fel, hogy a megfelelő kultúrának mekkora szerepe van a joghurt ízében, minőségében (ég és föld), másrészt nem találtam semmilyen beszerzési forrást, ahonnan háztartási (nem ipari) mennyiségben is lehet joghurt- és sajt kultúrákat kapni.
Tavaly végre rátaláltam Panni sajtos boltjára, és a többi már történelem. 🙂 Már saját csomagolású, éppen egy adag joghurthoz elegendő kultúrát is forgalmaznak: van joghurt és mild joghurt keverék is. Mindkettőt próbáltam, de bevallom, nem éreztem jelentős különbséget. A növényi tejes joghurtok kicsit nehezebb esetek érlelés szempontjából (nagyobb csíraszámra és/vagy több időre van szükségük), lehet, hogy ezért sem volt szembetűnő a különbség. Ezek a keverékek csak a baktériumokat, valamint nyílgyökérlisztet és inulint tartalmaznak, a csomagolóüzem tej- és gluténmentes.
Biztosan ismeritek azokat a műanyag palackban kapható, többnyire tejsavó alapú színes csodákat a boltok polcairól…? Na, valami olyasmit szerettem volna összehozni, csak sokkal jobbat. 🙂 A tengernyi cukor helyett ezt a házi joghurtitalt a gyümölcs édesíti, és a máknak köszönhetően akad benne kalcium és teljes értékű fehérje is.
Az elkészítés módja (turmixolás) és a gyümölcs tartalom miatt ez az ital gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz: megengedőbb IR-diétában uzsonnára belefér, de betű szerint, szigorúan vett inzulinrezisztencia étrendbe inkább nem ajánlom.
Meggyes-mákos joghurtital (tejmentes, vegán)
Hozzávalók
- 1 mérőpohár / 60g mák
- 1 mérőpohár / 50g köles
- 250 g magozott meggy télen fagyasztott
- 1/2 kk. só
- 1 adag joghurtkultúra
Elkészítés
- A kölest és a mákot áztasd be bő vízbe egy éjszakára. Erre azért van szükség, mert az apró, kemény mákszemeket a tejkészítő nem tudja elég laposan szétturmixolni.
- Másnap öntsd le az áztatóvizet és a meggyel, sóval együtt tedd a növényi tejkészítő automatába. Töltsd fel vízzel a MAX jelzésig és indítsd el a növényi tej száraz magokból programot. (Igen, tudom, hogy áztattuk a magokat, de ez a program alaposabb, így én mindig ezt használom.)
- Szűrni nem szükséges.
- Amikor a tej kb. 45 fokosra hűlt, tedd bele a joghurt kultúrát is és kevertesd össze alaposan a juice programmal (2-3 perc).
- A leendő joghurt italt tedd 8-12 órára joghurt készítőbe, majd a hűtőbe pár órára és már kész is.
Megjegyzések
Az elkészítés módja (turmixolás) és a gyümölcs tartalom miatt ez az ital gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz.
A kész joghurtital hűtőben 3-5 napig biztosan eláll, de egyre sűrűbb lesz, így első nap még tényleg ital, később egy kis vízzel összekeverve lehet újra kortyolhatóvá tenni.
Ági mondta
Kedves Nóri!
Arra tudsz valami megoldást, ha nincs sem joghurtkészítőm, sem növényi tej automatám? Főzés, turmixolás, hűtés, melegen tartás? Olyankor mire kell figyelni? Próbálkoztam már párszor így joghurtot készíteni, de eddig mindig a lefolyóban végezte.
Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
huhh, hát… bolti tejet próbálnék konjac liszttel besűríteni és azt beoltani joghurt kultúrával. Melegen tartani a kb 50 fokos sütőben is lehet, vagy nagy meleg vizes lábosban állítani egy kisebbet, nagy termosz, stb. Azért így nehezebb pontosan megcsinálni, de nem lehetetlen. Az első joghurtomat én is valahogy így készítettem.
Évi mondta
Kedves Nóri! A növényi tej után most már a joghurtkészítés gondolata is izgat. 🙂 Az otthoni tejkészítésről is nagyban a Te írásod győzött meg. Ezért szeretném megkérdezni, hogy a joghurt készítő mennyire növeli meg az áramfogyasztást? Ez a 8-12 órás állás áram alatt történik, jól gondolom? Tudom, nem ennek kellene lenni az elsődleges szempontnak, de mivel egyedül, egy fizetésből élek, így ez sem mindegy. Viszont IR-esként és laktózérzékenyként nem nagyon van bolti joghurt, amit ehetnék.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem tudok pontos adattal szolgálni, de nem lehet nagy fogyasztása: kb. 45 fokon tartja a joghurtot egész éjjel. Összehasonlításul, egyszer kiszámoltuk, hogy egy kenyérsütés áramfogyasztása kb. 30 Ft (volt akkor): ott azért sokkal melegebbet kell tartani, bár nem egész éjjel.
Egyébként hamarosan ki fogom próbálni a Vegital fermentáló készülékét, ami szabályozható (hőfok, időtartam), és nem csak joghurthoz jó – meglátjuk. 🙂
Deák Andrea mondta
Szia Nóri! A növényi tejeket nyersen csinálod mindenhez, mert ez nekem nem világos 🙂 köszönöm.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
főzős programot használok a tejfőzőn, szóval nem nyers, hanem főzött a tej.
barlangolo mondta
Szia Nóri!
Mi az oka annak, hogy a meggyet a főzés előtt teszed bele, és nem a főzés után turmixolod hozzá? Így a vitaminok jobban megmaradnak az én elméletem szerint.
Köszönöm: Marosi Csilla
Mindenmentes Nóri mondta
Az hogy így volt egyszerűbb. 😀 De igazad van, legközelebb én is utólag teszem bele!
Szabina mondta
Vajon mi történik ha ezt a fagyigépbe berakom ? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Pálcikás jégkrémnek jobban látom. 🙂 Kellene bele még kókuszzsír és (kukorica)keményítő, különben a jégkockához lesz hasonlatos.
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!