2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Nekem „anno” a camembert volt a kedvenc sajtom. Aztán elkezdtem tejmentesen enni és búcsút intettünk egymásnak. Ismerős helyzet? Érdemes lesz tovább olvasnod. 😉 Akkor – évekkel ezelőtt – bármiféle tejmentes tejtermék őrültségnek tűnt: még hogy tejmentes, vegán camembert… ugyan. Telt-múlt az idő, és kitapasztaltam, mi adhatja vissza a tejtermékek élményét ízben, állagban. Tavaly a joghurt példáján értettem meg, hogy a megfelelő kultúrával milyen messzire lehet jutni. Amikor végigsepert a nemzetközi vegán közösségen az első igazi, érlelt vegán kesu camembert híre, tudtam, hogy itt az ideje újra egymásra találnunk a kedvenc sajtommal.
Tejmentes camembert igazi sajtkultúrával
A megfelelő kultúra kritikus. Az első vegán camembert hírére én is átkutattam a netet camembert kultúra után, és láttam, hogy sokan külföldről rendelik. Már azt is fontolgattam, hogy lekapirgálok egy kis nemespenészt egy „igazi” sajtról, ami több szempontból nem lett volna ideális megoldás, amikor végre ráakadtam Panni sajtos boltjára. Ők elsősorban a hazai kis mennyiségű sajtot előállító családi vállalkozásokat szerették volna ellátni jó minőségű kultúrákkal, talán kicsit meg is lepődtek, hogy a tejet nem evő közösségnek is van igénye a kultúráikra. 🙂
Az a jó az ő camembert kultúrájukban, hogy a nemespenészen kívül mezofil kultúrát is tartalmaz, mégpedig éppen ideális arányban – a finom camembert-hez mindkettőre szükség van. A külföldi blogokon olvasható sajt receptekben külön-külön adták hozzá a kesuhoz a kétféle kultúrát – milyen szuper, hogy nálunk előre összeállított keverék érhető el!
Vegán camembert olajos magvak nélkül
Miért nem elégedtem meg a kesudió alapú sajttal? Egyrészt tudom, hogy sokan dióféléket, olajos magvakat sem ehetnek az olvasóim közül, így szerettem volna egy lépéssel előre járni. Másrészt a kesudió drága. Sok camembert sajtot készítettem már az elmúlt hónapokban, egyetlen egy fertőződött be nem nemes penésszel – nyilván egy kesudiós változat. Nem esett jól kukába dobni 100g kesudiót… 😔
Hónapokig keresgéltem a legjobb alapot ehhez a mindenmentes camembert-hez, így azt is el tudom mondani, hogy mi nem működik! A kesudiót sok esetben könnyű napraforgómaggal helyettesíteni. Na itt nem lehet. 🙂 Próbáltam a kesus változatot is, és a végső befutót – a kölest is több változatban.
Milyen a mindenmentes camembert?
Hogy pont olyan-e, mint az eredeti? Nem, nem pont olyan. Az íze és az illata camembert, sőt, még erősebb íze, illata is van, mint a tejből készültnek. Ahol lebuktatja magát a kölesből készült camembert sajtom, az az állaga: puha, de nem annyira krémesen rugalmas, mint a eredeti változat. A kesu camembert ezt a krémességet jobban hozza, ill. a köles camembert is tud olyan krémes lenni, mint az „igazi”, de ezen a ponton már annyira túlérett, hogy kellemetlenül intenzív az íze. Ettől az apróságtól eltekintve igazi camembert élmény: kóstoltattam igazi sajtot fogyasztókkal és hiányolókkal is. 🙂 A fotózás után a kedvenc házi kenyeremből készült pirítóssal, egy csepp agavé sziruppal és néhány korty rozé borral raktam rendet. 😁
A kedvenc fegyvertényem ezzel a tejmentes camembert sajttal kapcsolatban, hogy – a mentes világban szokatlan módon – kifejezetten olcsó az előállítási költsége! A kultúrát is beleszámolva 85 Ft/100g-ot számoltam a házi tejmentes camembert sajtra, miközben a Tihany camembert a Tesco online bevásárlóoldala szerint 308 Ft/100g áron érhető el. Igen tudom, a házi sajtot el is kell készíteni, és nem számoltam a kultúra postaköltségével sem, de egyrészt az árkülönbség elég tetemes, másrészt könnyen spórolhattok a szállításon, ha több kultúrát rendeltek egy csomagban, vagy többen összeálltok egy rendelésre.
Nem szövegelek tovább… Régen izgultam ennyire egy új recept publikálása miatt: izgatottságom sok fényképpel kompenzáltam. 🙂 Ha elkészítitek, örülnék egy fotónak Instagramon: @mindenmentes #norimindenmenteskonyhaja .
Többen nem találták meg a linket a szövegben, így hát itt egyértelműsítem a helyzetet: 🙂
ITT KAPHATÓ A CAMEMBERT KULTÚRA!
Mindenmentes, vegán camembert sajt (tejmentes, olajos mag mentes)
Hozzávalók
- 50 g hántolt köles
- 30 g kókuszzsír
- 1/2 kk. só
- 1/4 kapszula camembert kultúra
Elkészítés
- A kölest mosd át, majd kb. másfélszeres mennyiségű vízben főzd puhára. Ha maradt rajta víz, akkor azt öntsd le róla.
- A kölest még forrón (nem tűzforrón, de még jó melegen) turmixold össze a kókuszzsírral és a sóval. Fontos, hogy ezt forrón tedd meg, mert így a köles felveszi a kókuszzsírt, míg ha kihűl, akkor teljesen szétválnak.*
- A camembert kultúra kapszula tartalmát keverd el egy kanálnyi langyos vízben.
- Amikor a massza már csak kézmeleg, öntsd hozzá a kultúrát is, és amennyire csak tudod, alaposan dolgozd össze (már kezd megszilárdulni).
- Ezen a ponton a leendő köles camembert sajtformába is teheted, hogy szép formája legyen, de ha nincs formád, kézzel is alakra formálható.
- Itt két lehetőséged van: hogy jobban beinduljon az érés, egy éjszakára szobahőmérsékleten hagyhatod a sajtot, így pár nappal korábban megérik. De, ha meleg van, pl. nyáron, vagy meleg lakásban, így könnyebben túlérik vagy befertőződik. Most is beteheted a hűtőbe - így tovább tart az érlelés, de biztosabb az eredmény. A camembert érleléshez a 96-98% pára és 14-16°C ideális szellős helyen. Ilyennel kevesen rendelkezünk - a hűtőben is jó lesz, én is ott érleltem.
- A sajtot naponta fordítsd meg, különösen az első héten, hogy mindkét felén egyenletesen tudjon fejlődni a penész réteg.
- A 3. napon sós vizes kézzel töröld át a sajtot, ez segít megakadályozni a hívatlan vendégek betelepedését. Innentől a sajtokat egy lezárt dobozban, de szabadon, a formából kivéve tárold! A legnagyobb elővigyázatosság mellett is előfordulhatnak balesetek: ha színes foltok jelennek meg a sajton,és kellemetlen, szúrós szaga lesz a finom camembert helyett, akkor selejt!
- Az első penész foltok a 3.-4. napon jelennek meg, és 7-10 nap múlva már az egész sajtot fehér takaró kell fedje.
- hét után már meg lehet kóstolni, hogy mi a helyzet, de szerintem 3 hét után lesz az igazi.
Megjegyzések
Tápérték információ
Ani mondta
Ha jól tudom, ezeket a kultúrákat zselatin kapszulában árulják. Mondjuk te nem vagy vegán, így lehet téged nem zavar, de ha utána néztél mégis, megírnád a választ, ha tényleg vegán e a kapszula? Köszönöm, ha válaszolsz. 🙂 Szép fotók.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, a kapszula zselatinos, de van nagyobb kiszerelés – 10g-tól – amit műanyag üvegbe tesznek. Ezt mondjuk otthoni eszközökkel nem lehet pontosan szétmérni de két lehetőséged azért van: A. keresel egy gyógyszertárban dolgozó gyógyszerész ismerőst, aki szétosztja Neked, vagy B. kipróbálod egy késhegynyi kultúrával a receptet. 🙂
Ani mondta
Köszönöm, hogy utánanéztél és válaszoltál. 🙂
Ildikó mondta
A kapszula szétnyitható, és csak a tartalmára van szükség.
Ica mondta
Kedves Nóri!
Fantasztikus vagy, hogy közzétetted ezt a receptet, köszönöm szépen. Már a kosaramban is van a joghurtkultúra.
Azt szeretném kérdezni, hogy a hütőbe szabadon, bedobozolva, becsomagolva kell betenni a sajtot?
Ica
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Ica,
én első körben bedobozoltam, nehogy „hűtőízű” legyen. Első körben próbáld így. Később nem volt elég dobozom már, és akkor szabadon hagytam, erre a hűtő lett sajtszagú!
Ica mondta
Köszönöm Nóri! Tűkön ülve várom, hogy ideérjen a joghurtkultúra.
Mindenmentes Nóri mondta
Remélem, csak elírás, és camembert-re gondoltál. 🙂
Ica mondta
Igen, valóban elírtam, mert camembert-re gondoltam. 🙂
Mulan mondta
Nóri, ez óriási! Mindenképpen ki fogom próbálni, a Camembert sajt volt nekem is annak idején a kedvencem és íme, semmi sem lehetetlen: Neked köszönhetően ismét bebizonyosodott, hogy minden elkészíthető vegán verzióban is 🙂
Nagy-nagy köszönet a receptért!
Mindenmentes Nóri mondta
Adri mondta
Szia Nóri! Nekem nagyon ügyelnem kell a telített zsír bevitelre, ezért a kókuszzsír nálam esélytelen. Lenmagolajjal készítve szerinted szétfolyna a sajt?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nem feltétlenül, mert a köles felveszi az olajat.
Adri mondta
Köszi a jó hírt! Még egy kérdés: ugyanezzel a köleses recepttel szerinted más sajtkultúra is működőképes, vagy ez csak a camembert-hez alkalmas?
Mindenmentes Nóri mondta
Elvileg akár lehet is, de különlegesebb sajtoknak, pl. parenyicának nem ugranék neki csak ennyivel. 🙂
Edina mondta
Szia!
Kókuszzsír helyett lehet alkalmazni más olajfélét, pl. dió olajat?
Nekem a köles mindig keserű, pedig át szoktam mosni 🙁 Mi lehet a baj?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
próbálj másik fajtát, más ötletem nincs. Esetleg hűtőbn áztasd egy éjszakát. A más olaj elvileg működhet, én nem próbáltam.
Bakó Tímea Polett mondta
Szia! Az a kérdésem, hogy a kókusz zsírt mivel tudnám helyettesíteni? Sajnos en azt nem ehetek. Koszi a választ es a receptet!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
próbálj más semleges ízű zsírt/olajat, amit ehetsz. Egyébként zsír nélkül is megérik, csak nagyon vad camembert íze lesz és nem lágyul meg szinte egyáltalán.
Böbe mondta
Szia Nóri! A sajtkúltúrát hol tudom megvenni?
Mindenmentes Nóri mondta
Linkeltem a receptben is, egyébként ITT.
Szabo Monika mondta
Szia Nóri, Tegnap szerettem volna camembet kultúrát venni, de nem volt az üzletben. Mondta az eladó hölgy, hogy nem tudja mi van az emberekkel, de mindenki ezt viszi 😀 Ez sztem ennek a receptnek is köszönhető 🙂 Amint hozzájutok, én is kipróbálom ezt a szuper receptet. Alig várom 🙂 Móni
Mindenmentes Nóri mondta
A webshopban még elérhető volt. 🙂
Viki mondta
Szia Nóri!
Engem érdekelne a kesudiós recept is, mert azt írtad, hogy állagában jobban hozza az eredeti camembert állagot. Meg tudnád írni, vagy elküldeni a receptet a kesus változathoz is? köszönöm a választ! 🙂
Viki
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
linkeltem egy angol nyelvű blogot az első bekezdésben.
Erdei Sarolta mondta
Szia! Köszi a receptet. CSak most találtam rá! Látom az angol receptet, amit linkeltél. Abban ir probioticumot is! Azt hol lehet beszerezni? Vagy ehhez a kulturához amit megadtál nem szükséges?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ha szeretnéd, esetleg tegyél hozzá egy negyed kapszula joghurt kultúrát is (itt találod). Szerintem nem szükséges, én sem tettem.
Zsuzsi mondta
Kedves Nóri!
A sajkeszitős oldalon a dobozban sajthálóra kerül az érlelendő sajt. Te is használtál ilyet? Vagy csak simán mehet a dobozba? És eleg mellé spriccelni naponta?
Köszönöm a választ! 🙂
Andrási Nóra mondta
Én akkor még nem tudtam a sajthálóról, így nem volt, viszont gyakran forgattam úgy emlékszem, hogy minden oldala tudjon bolyhosodni… 🙂
Boros Ildikó mondta
Szia Nóri!
Én ma megyek a Panni sajtműheléybe, a kultúráért és egyéb rendelt cuccokért.
A receptben azt nem értem pontosan, a 10. pont az egy hét lenne, csak az 1-es kimaradt? Igaz, ma este látok hozzá elkészíteni, de már most türelmetlen vagyok! Örülök, h kölesből készült, imádom és nekem azt lehet fogyasztani!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
2 hét… már kétszer javítottam, nem tudom, hogy maradt ott.
Nálam is érik egy új, én is türelmetlen vagyok. 😀
Boros Ildikó mondta
Köszönöm szépen, igen, látom a javítást!
Sajnos, úgy 10 napot kellett várnom a kultúrára, még mindig az érlelés fázisában van a sajtocska! Igen, rendesen felvirágoztattad a Panni Sajtműhely forgalmát!!
Balogh Emese mondta
Szia!
Megérkezett a sajt kultúrám de nem baj, hogy amíg a futár kihozta és az átvevő helyen sem tárolták mélyhűtőben? Mennyit bír ki hűtés nélkül? Köszönöm
Emese
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
az enyém nyáron várt egy napot egy Oázis kertészetben és állt egy délutánt a napon a csomagtartóban. Működik. 😉
Gubicza Ági mondta
Szia!
Szuper recept, nagyon szeretnék ilyet készíteni otthon. Már kétszer nekifutottam, de nekem nem indult be egyáltalán az érlelés. Mindkét esetben egy hét után kidobtam, mert nem kezdett penészedni, viszont furcsa szaga és rettenetes íze lett. Másodszorra, fertőtlenítettem az eszközöket. Szerinted mi lehet a probléma?
Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
hű… nem tudom, mire gondoljak. Zárt dobozban tartottad, úgy, hogy ne érjen a falához a sajt, naponta forgattad?
Ági mondta
Igen, zárt dobozban tartottam és naponta forgattam. Egyedül az alján ért a dobozhoz. Én arra tippelek, hogy már hidegebb volt a massza, mint 30 fok, amikor beleraktam a kultúrát, és mivel utána rögtön ment a hűtőbe, nem tudott elindulni az érés. Lehet, hogy teszek még egy utolsó próbát úgy, hogy egy éjszakát kint alszik a konyhapulton.
Mindenmentes Nóri mondta
Erre én is pont ezt tanácsoltam volna. Szurkolok!
Ági mondta
Sok idő kellett, hogy újra nekiálljak, de a harmadik próbálkozás már szőrös. 🙂 Remélem nem fertőződik be. Most meleg van, így kb 3-4 órát hagytam a pulton. A zsír jelentős részét kiengedte magából, úgyhogy sovány sajt lesz.
Ica mondta
Nem bírom ki, hogy ne írjam le:
6. napon nagyítóval látható fehér pöttyök jelentek meg
7. nap már szemmel is láthatóak voltak a fehér pöttyök
8. napnál tartok és bár még kicsi, de összefüggő fehér foltok vannak a camembert-emen! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szuper! 🙂 Úgy izgulok én is, mert tudom, hogy akik nekiláttak, kb. mostanság kezdik látni a munkájuk gyümölcsét.. 🙂
Ica mondta
Gyönyörű lett és nagyon finom. Biztos, ami biztos megkóstoltam a 2.hét után. Alig birtam abbahagyni.
Letelt a 3 hét és—– és mennyei.
Köszönöm a receptet!
A következő adag már 1 hete a hűtöben érik! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Nagyon köszönöm a visszajelzést! Már tűkön ültem, hogy ennyi idő aat biztosan elkészítette már valaki… 🙂 Fotót esetleg tudsz küldeni? (Emilben vagy FB-on.)
Fülöp Viktória mondta
Kedves Nori!
Nalunk is keszul a camambert, nagyon szepen elkezdett peneszesedni, viszont erdekes illata van. Olyan edeskes, mintha egy parfum keszulne. Ez vajon jo jel? Nincs rajta semmi szokatlan, a penesz szep feher….
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem vagyok sajt szakértő, szerintem ha a színe rendben van (nincs rajta nem nemes penész), akkor nagy baj nem lehet.
Dávid mondta
Szia Nóri,
Sajnos gabonafélékre, laktózra, dióra és mogyoróra is allergiás vagyok ezen kívűl mi egymás de nem szeretnék kimaradni a jóból tudsz nekem ajánlani alternatívát? Vagy feladtam a leckét.. köszönöm a választ szép napot!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
elméleti szinten tudom ajánlani a földi mandulát, mint az egyetlen dolgot, ami ezek után fent maradt a rostán (nem mogyoróféle), de ebből még nem próbáltam sajtot készíteni, így nem tudom, hogy működne-e.
Nagy Mónika mondta
tetszik az ötlet
Én sajnos nem ehettem camambert, mert mindig rosszul lettem tőle, később megtudtam azért mert penicillin érzékeny vagyok.
Kérdésem az volna, ez a penész ugyanolyan-e mint az eredeti sajton.
Köszi előre is
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, ez is ugyanaz a gomba, éppen ettől lesz camembert ízű. Sajnálom.
Régeni Móni mondta
Dávid! Hajdina, amaránt, qunoia?Meg a Nóri által említett földimandula? Meg ha nagyon hardcore vagy, gesztenye? 😀
Eszter mondta
Szia Nóri! Bennem felmerült, hogy milyen dobozban érdemes tartani a sajtot az érlelés alatt? A sima konyhai műanyag dobozok jók hozzá? A másik kérdésem, hogy a forgatást tiszta, megmosott kézzel hajtom végre? Köszönöm a recepetet és a segítséget is! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, én sima műanyag dobozban tartottam, de egyébként a felvetés jogos, biztosan van ennél szofisztikáltabb megoldás is. 🙂 Igen, csak tiszta kézzel, nem lenne jó befertőzni valamivel…
Szabó Klaudia mondta
Kedves Nóri!
Én most tervezem elkészíteni, a kultúra ma érkezett meg postán. Jól értelmezem hogy amit kaptam 5 db kultúrát abból az egyik kapszula negyedét kell felhasználnom?
Köszönöm:-)
Mindenmentes Nóri mondta
Így van! 🙂
Szabó Klaudia mondta
Köszönöm 🙂
Havasi Reni mondta
Kedves Nóri!
Én is elkészítettem a vegán camembert-t, illetve csak próbáltam. Ugyanis mindent a leírás szerint csináltam, azonban ennek már 2 hete és egy kanyi penészgomba sem telepedett meg a sajtomon. 🙁 Se nemes, se más féle. A kapszula, amit vettem nem zselés állagú (személyesen vásároltam Panninál), hanem műanyag szétszedhető, nagyjából a negyedét használtam fel a benne lévő apró gyöngyöcskéknek. Hűtőben tárolom, egy lezárt műanyag dobozban az elkészült művet. Van esetleg ötleted, hogy mit ronthattam el?
Köszönöm előre is a választ!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem nagyon… esetleg nem volt túl meleg a köleses cucc, amikor a kultúrát belekeverted? Gondolom, forgattad is, de ha nem is, valahol már látszania kellene… Pici vízben elkeverted a kultúrát, mielőtt beletetted a kölesbe?
Havasi Reni mondta
Köszönöm a választ! Kézmeleg volt kb. a köles és egy evőkanál vízben kevertem el a kultúrát, mielőtt hozzáadtam a köleshez. Lehetséges, hogy túl hideg van a hűtőnkben és azért nem indul be az érés?
Mindenmentes Nóri mondta
Igen, lehet, hogy túl hideg volt neki, de akkor is legalább foltokban lennie kellene valaminek… Az illatán sem érzel semmit? Esetleg próbáld meg kint hagyni a konyhapulton pár órára / egy éjszakára hogy kiderüljön, él-e benne valami. 🙂 Én anno készítettem úgy is egyet, hogy beoltás után kint hagytam egy éjjelt, hogy kicsit felgyorsítsam az elejét, de picit erjedt íze lett a kölesnek, ezért végül nem ezt írtam a receptbe.
Havasi Reni mondta
Közben elkezdte beborítani egy fehér penészréteg, de olyan furán mohaszerű, és találtam rajta egy nagyon gyanús rózsaszínes foltot. Egyébként nem büdös, erjedt szaga sincs, viszont az állaga nem változott, továbbra is nagyon kemény. Lehet, hogy újabb adaggal kell próbálkoznom, remélem, azzal már szerencsésebb leszek 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Sajnos a rózsaszín folt nem nyerő, csak fehér kellene legyen! 🙁
Pálfalviné Altrichter Márta mondta
Kedves Nóri,
Én nem igazán szeretem a camambert, de a bacihonlapon van ugye trapista, mozarella stb is. Tudsz tippet adni hogy azokat hogyan lehetne megcsinálni? Hasonló módszerrel eljárva? Vajon ott is 3 hét az érés?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
minden sajt más… Nem tudok sajnos a többihez tippet adni, mert még nem foglalkoztam velük. Vegán mozzarella receptre mondjuk érdemes ráguglizni, sokféle receptet fogsz találni.
Pálfalviné Altrichter Márta mondta
Köszönöm, rákerestem a vegán mozzarellára, és ki fogom próbálni.
Adélaïde mondta
Hello,
I’m french (i live in France), i speak french, english and a little spanish.
Is it possible to remplace coconut oil by other ingredient ? I ask it because i would want to see an local recipe. without imported ingredients.
It is an amazing discovery to know we can make camembert with millet and not only cashews.
Maybe, we can try with sunflower seeds for example.
Good day ! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Hi,
you could use any natural tasting oil – coconut gives no aftertaste, that’s all.
Sunflower seeds won’t work, I’ve tried that. 🙂
Best wishes!
Sándor Viktória mondta
Kedves Nóri,
Ez a recept esetleg rizzsel is működik köles helyett?
Köszönöm! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
szerintem nem, mert a rizs nem tapad így össze és az íze sem olyan…
Gömöri Izabela mondta
Kedves Nóra!
Szeretném megkérdezni, lehet-e valahol növényi kefirt, tejfölt, sajtot vásárolni Budapesten? Érdekel az otthoni készítés, de mielőtt még ekkora beruházásba vágnék szívesen megkóstolnám az ilyen jellegű termékeket. Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Kedves Izabella,
én nem tudok róla, de én tervezek tartani kóstoló alkalmakat (még csak gondolat). Iratkozz fel a hírlevelemre, oda biztosan megírom majd, ha lesz ilyen lehetőség. (Pár héten belül tervezem meghirdetni.)
maria mondta
hi
instead of camembert culture can i use rejuvelac? and how many grams/spoons?
thank you.
Andrási Nóra mondta
Hi,
No, I’m sorry. You need (vegan) camembert culture for this.
Wish yo luck to find it!
maria mondta
thank you very much for the answer…i wanted to simplify 🙂 combining 2 simple things (millet and rejuvelac) and hoping to get awsome cheese 🙂
Rita mondta
Szia Nóri,
Botmixerezest követően a kokuszzsir nagy részét nem szívta fel a köles massza, mi lehetett a gond?
Köszönöm
Andrási Nóra mondta
Szia Rita,
forrón mixelted? Valamennyi nekem is kint maradt, de a nagy részét „felitta”.
Krizsán Nóri mondta
Szia Nóri!
Szuper jó ez a recept. Viszont én másodjára felével több vízben főztem a kölest, úgy krémesebb lett, nekem jobban hasonlít az eredetire.
Az a kérdesem, hogy szerinted brie kultúrával is működik?
Andrási Nóra mondta
Persze! Kb bármivel beolthatod…
gabriella mondta
Kedves Nóri,
Én sosem voltam nagyon ‘sajtos’, de emlékszem hogy a Camambert az ízlett régen amikor foghagymával és friss rozmaring szárakkal megtüzdelve sütöben átsütve dunkoltunk a megolvadt sajtba a friss kenyeret. Hidegen mar viszont annyira nem izlett nekem a Camambert. Szerinted a köles alapú receptedet meg tudnám így sütöben „olvasztani” mártogatáshoz? Vagy a kisérleteid alapján szerinted a kesu vagy más alapú Camambert állaga jobban alkalmas lenne hogy kiprobáljam így foghagymásan melegen olvasztva dunkolósan?
Ha van esetleg valami tipped ilyen téren azt elöre is köszönöm. Gabi
Andrási Nóra mondta
Szia Gabi,
ez a camembert nem olvadna olyan nyúlósan sajnos. Ahhoz keményítő, karragén, vagy aquafaba (csicserilé) alapú növényi sajt kéne. Ezek annyira feldolgozott dolgok, hogy nekem nincs ilyen receptem. „Aquafaba vegan cheese sauce” vagy ehhez hasonló kulcsszavakkal találhatsz ilyen recepteket a neten.
Üdv,
N.
gabriella mondta
Köszi szépen az infót Nóri, ráböngészek a csicserilé sajt receptekre meglesem mik az opciók!
Molnár Dávid mondta
Szia Nóri! Szuper a recept, nagyon köszönöm a munkád és a sok inspirációt! A camambert-el kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: Én is megpróbálkoztam az elkészítésével, de sajnos 2. nekifutásra is ugyanaz lett az eredmény: a 2. és 3. hét közt megjelentek rajta az apró színes penészfoltok, és így kuka…:( Pedig tök finom az illata, szinte teljesen fedi már a fehér réteg is, (sőt, bevallom, ahol nem volt a közelben penészfolt meg is kóstoltom és az íze is tök jó volt), tehát már a célegyenesben volt a dolog mindkétszer, aztán jöttek a betolakodók…:( Pedig 2. alkalommal már nagyon-nagyon óvatososan nyúltam hozzájuk, kézfertőtlenítés, fogóval fordítottam inkább, amit szintén fertőtlenítettem és mégis… Sőt, most a 2. alkalommal napokig nem voltam itthon, nem forgattam (gondoltam így 2 hét után amúgy sem kell minden nap már), és mikor elmentem még szépen rendben nézett ki minden, mire hazajöttem már ott voltak a pöttyök… pedig ugye nem lett hozzányúlva, sőt még a doboz se lett kinyitva… Van esetleg valami ötleted, hogy hogyan tudnám elkerülni ezt a problémát? Ha esetleg pár naponta mindig áttörölgetem sós vizes kézzel (mint a 3. napon), az segíthet távol tartani a betolakodókat? Vagy mit tudok tenni ellenük szerinted? Kérlek segíts! Egy lelkes rajongód:)
Andrási Nóra mondta
Szia Dávid,
húha sajnálom a sok vesződést… Én megnézném, milyen helyen tartod: lehet, hogy ott van valami (hűtőben felejtett répa?) amin lakik ez a penész és onnan fertőz. Őszintén szólva ennyire nem vagyok sajt expert, inkább hívd fel a házi sajtkészítős Panniékat (akiktől a kultúrát vetted), hogy mi lehet a baj, ők is készségesen szoktak válaszolni mindenkinek.
Mielőbbi sikerélményt kívánok Neked! 🙂
Mária mondta
Kedves Nóri!
Egy évekkel ezelőtti hozzászólásban azt írtad, hogy nem próbálkoztál még trappista sajt készítéssel. Engem nagyon érdeklene valamilyen növényi tejből, sajtkultúrával készíthető kemény sajt receptje, ami jól reszelhető, és esetleg szépen olvad is. A neten nem találtam olyan receptet amihez sajtkultúrát is adnak, és sok recepthez kell kesudió, amit viszont nem használhatok, mert van olyan családtag aki allergiás rá. Ha esetleg az azóta eltelt időben próbálkoztál már kemény sajtokkal is, akkor megköszönném, ha megírnád a tapasztalataidat.
Köszönettel, Mária
Andrási Nóra mondta
Kedves Mária,
nem, azóta sem készült ilyen… Nem hiányoljuk, így hiányzik a motiváció. A helyedben ehhez hasonló köles-kókuszzsír alapon indulnék, tehetnél bele áztatott diót is, és egy ilyen alapot oltanék be.
Káli Mária mondta
Kedves Nóri!
Köszönöm szépen a tanácsot!
Üdvözlettel, Mária
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!