2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ezt a közel-keleti konyhában mindennapi finomságot is ciprusi barátainknál kóstoltuk először egy libanoni étteremben. Isteni volt, friss petrezselyemmel megszórva, gyros hússal, salátával, grillezett padlizsánnal tálalták.
Az eredeti változatot falafel-kanállal formázzák és olajban sütik ki. (Török, szír, libanoni élelmiszerboltokban kapható.) Én ezt szerettem volna elkerülni, mivel így sok olajat szívna fel, sokáig tart, és ha nem tökéletes a falafel-masszánk, könnyen szétfut. Ezek miatt szimpatikusabbnak tűnt a sütőben sütés. Az ötlet egyébként nem az én fejemből pattant ki: egyszer találtam egy nagyobb boltban mirelit falafelt, azon szerepelt ajánlásként, hogy sütőben is elkészíthető.
Ez a vega fasírt-helyettesítő főzelékekhez is kiváló feltét.
Hozzávalók 24 darabhoz:
200g csicseriborsó
1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 tk. sütőpor
2 ek. apróra vágott petrezselyem
2 ek. apróra vágott koriander
1 kk. őrölt chili vagy cayenne-bors
1 kk. őrölt római kömény
2 ek. olaj
só, bors
Így készül a falafel:
1. A csicseriborsót mossuk meg és áztassuk be legalább 12 órára.
2. A csicseriborsót, az apróra vágott vöröshagymát, a zúzott fokhagymagerezdeket, a sütőport, fűszereket, olajat összeturmixoljuk. (Az én kancsós turmixgépemnek ez túl sűrű volt, botmixerrel viszont sikerült.) Egy kissé darabos, nedves tapintású, laza masszát kell kapnunk. Hígíthatunk vagy sűríthetünk rajta 1-1 ek. vízzel vagy liszttel. Általában 1 csapott ek. rizslisztet szoktam tenni bele.
3. Kézzel golyókat formáltam sütőpapírral kibélelt tepsire, és 180 fokon légkeveréses sütőben kb. 20 percig sütöttem őket, amíg elkezdtek megpirulni.
A massza össz CH-tartalma 150g, így 6g CH/falafel, ha Ti is 25 falafelt süttök.
mclahlan mondta
Nóri! 🙂
Ma elkészítettem, római köménnyel, de koriandert nem sikerült beszerezni, így annyit változtattam rajta, hogy 2 tk.őrölt koriander magot tettem bele.
Még a mindenkárosat imádó férjem is dicsérte az illatát!
Nagyon laktató, nagyon finom, nagyon köszi ezt is! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök a sikerünknek! 🙂
Judit Magyar mondta
Kedves Nóri! Jól értem, hogya csicseriborsót nem kell megfőzni, csak beáztatni?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Judit!
Jól bizony, mivel nem főzni, hanem sütni fogjuk. 🙂 Első alkalommal nem gondoltam át elég jól: megfőztem, majd megsütöttem. Nem ajánlom… 😉
Nóri
Judit Vaspöri mondta
Szia Nóri!Sütőpor helyett használhatok szódabikarbónát?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Judit!
Persze, a lényeg ugyanaz. 🙂
N.
Judit Vaspöri mondta
Köszi! Candida diétára készülök, és gyűjtöm a recepteket, és nem utolsó sorban az erőt is hozzá :)Sok jó receptet találok itt!
Névtelen mondta
Szia Nóri. Kerestem tortilla vagy pita receptet a blogodon, amiben tálalhatnám ezt a finomságot, de nem találtam. Segítenél nekem ,hogy készíthetnék szénhidrát csökkentetten ilyesmit? Az eredeti gondolom sima búzalisztből van. A teljes kiőrlésű rozsliszt széttörik,letapad, a kukoricaliszt úgy tudom hizlal, zablisztből nem tudom ,hogy lehetne készíteni. Segítséged előre is köszönöm. 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri! Vehetek ehhez az ételhez konzerv babot, hogy ne kelljen áztatnom? Olvastam, hogy ha nem pihentetem hűtőben a masszát ,akkor az szét fog esni, de te nem írtad, hogy pihentetni kéne. Ha jól értem se nem kell zsemlemorzsába forgatni, se meglocsolni olajjal a sütés előtt? A választ előre is köszönöm. Üdv: Riri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Riri,
konzerv csicseriborsóval még nem próbáltam: nem tudom, egyenértékű-e a beáztatottal. Ha kipróbálod, írd meg, mire jutottál!
A szétesés inkább akkor gond, ha hagyományosan, olajban sütik a falafelt: így a sütőben nem esik szét, és van egy kis olaj a masszában, nem szoktam külön megkenni.
Üdv.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Igen, a pita búzalisztből, a tortilla kukoricalisztből van. Én a hajdinapalacsintámat tudnám elképzelni ilyen szerepben: már régóta tervezem valami salátás tekercsnek is kipróbálni, de még nem került sorra. A hajdinapalacsintát megtalálod a receptmutatóban "galette" címszó alatt.
Üdv.
Vigh Zoltánné mondta
Kedves Nóri!
Számomra olyan receptekre volna szükségem, ami nem tartalmaz, hagymaféléket, gombát, tojást, húst és halat. Szeretném megkérdezni, hogy tudnál e ebben segíteni!
Köszönettel Vigh Zoltánné Icus
Mindenmentes Nóri mondta
Kedves Icus,
az oldalamon a jobb oldalsávban és a receptek menüpont alatt található keresőt bepipálva leválogathatod a vegán recepteket, ezekben nincs tojás, hús és hal. A többire nem tudsz ilyen egyszerűen keresni, böngészni kell tovább… A hagyma nehéz ügy, mert minden főételemben van, de megteheted, hogy kihagyod.
Üdv,
Nóri
Szabó Bernadett mondta
Kedves Nóri!
Régóta olvasgatom az oldaladat, és szemezek a receptekkel. Az életmódomon szeretnék változtatni, és egészségesebben élni. Nem vagyok gyakorlott szakács, így egy könnyebb étellel akartam kezdeni. A választásom a falafelre esett. Nem bántam meg! Már a sütőben illatozik!
Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, próbáld ki a lencse falafelt is, az is nagyon finom! 🙂
csilla mondta
konzerv csicserivel is nagyszerűen működik!
én szójajoghurtos tzatzikivel tálaltam, ez lehet, hogy már fúziós konyha kategória? 🙂
Körösztös Ágnes mondta
Nagyon finom ez a fasírt!!! Köszönöm Nóri a receptet.
Zsófi mondta
Szia Nóri!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha konzerv csicseriborsóval csinálom akkor az áztatás kihagyhatom és egyből apríthatom, igaz?
Eddig csak egyszer csináltam falafelt, akkor pedig babbal de valamiből túl kevés/sok volt és szétesett az olajban de remélem sütőben sikerülni fog.
A válaszodat előre is köszönöm!
Andrási Nóra mondta
Igen, kihagyhatod.