2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Újabb fejezethez érkezett a növényi joghurt készítő tudásom: kipróbáltam a fermentáló gép joghurt programját is. 🙂 Mégpedig alaposan a téma aljára ástam magam, ugyanis egy év rendszeres joghurtkészítés után elsőre nem voltam elégedett az eredménnyel! Ez az oka, hogy bár a múlt hétre ígértem a joghurtos tapasztalataim megosztását, csak most kerül rá sor. Elöljáróban annyit elmondok, hogy a megoldás végül egészen banális volt, és örülök is, hogy így alakult, mert volt alkalmam alaposan körbejárni a joghurtkészítés fortélyait joghurtkészítővel és fermentálóval is. Természetesen minden részletről beszámolok. 🙂
Földi mandula – mandula, ami nem mag!
Először pár szó a földi manduláról. Sokan kérdeztétek az első házi növényi tejből készült joghurtom kapcsán, hogy a kesudiót mire lehet cserélni, ami nem olajos mag. Nos, próbáltam úgy is, hogy egyszerűen kihagyom a magot, és csak kölesből főzöm, de úgy nagyon sűrű, pudingszerű lett, nem volt az igazi az állaga. Nemrég ismerkedtem meg a földi mandulával (más néven tigrismogyoró, tigrisdió, angolul ‘tigernut’), ami a becsapós neve ellenére nem mag, hanem egy palkafélék / sásfélék családjába tartozó növény gumója.
Kapható őrlemény és egész gumó formában is: utóbbiból van koptatott és hántolatlan változat is. Én a koptatottat választottam. Ami a növényi tejtermékeket illeti, tudni érdemes, hogy a földi mandula a legkeményebb dolog, amit eddig a tejfőzőmbe tettem, és az egyetlen dolog, amit mindenképpen be kell áztatni legalább 3-4 órára, mielőtt tejfőzőbe teszed!
Növényi joghurt készítő bakiparádé
- Első alkalommal este áztattam be a földi mandulát, és kint hagytam a konyhapulton. Utoljára tavasszal csináltam ilyet, akkor nem volt belőle probléma, de most, a nyári melegben egy kicsit megerjedt, amit csak utólag vettem észre – az így készült joghurtomnak egészen szörnyű íze lett. Áztatás közben tartsd hűtőben a földi mandula gumókat!
- Nem voltam benne biztos, hogy nem azért lett-e „fura” a joghurtom, mert a fermentáló más hőfokot tart, mint a joghurtkészítőm, amivel eddig dolgoztam. Készítettem egy újabb adag joghurtot a korábbi, bevált recept szerint, és felét a joghurtkészítőbe tettem, felét a fermentálóba. Meg is mértem, hogy a fermentáló fix. 41 fokon tartotta a joghurtomat, ahogy a specifikáció ígéri, míg a joghurtkészítőm, ami elvileg 45 fokot ígért, 49 fokon tartotta a joghurtot! Szóval a fermentáló pontosabb. 🙂 Ezzel együtt nem éreztem jelentős ízbeli különbséget, de az eredmény még mindig nem volt az igazi.
- Mivel a korábbi, kesus változattal teszteltem a két készüléket, pontosan tudtam, hogy milyen ízre számíthatok – amikor nem ezt kaptam, már csak a kultúrában kereshettem a hibát. Ezen a ponton kiderült, hogy egyik éjjel egy résnyire nyitva maradhatott a mélyhűtőnk ajtaja, mert az a fiók, amiben a kultúrákat tartom, sokkal jegesebb volt a többinél. Így friss kultúrát rendeltem, és az eredmény tökéletes! Vigyázz a mélyhűtött kultúráidra. 🙂
Ebből a kis sztoriból annyi a tanulság, hogy a joghurt tökéletlenségének egészen banális oka volt (kiolvadt a mélyhűtőm, ahol a joghurtkultúra lakik). A lényeg, hogy áztatás közben tartsd hűtőben a földi mandulát, és jól csukd be a mélyhűtő ajtaját… 😀
A fotón házi granolát használtam dekornak – ennek a receptjét is megtaláljátok majd az új Mindenmentes 2 kötetben (itt tudod előrendelni). 😉 Végül következzen (a nem túl bonyolult) recept:
Növényi joghurt földi mandulából (magmentes, vegán)
Hozzávalók
- 1 mérőpohár 60g hántolt köles
- 1 mérőpohár 50g földi mandula gumó
- 1/2 kk. só
- 1 kk. agar-agar por*
- 1 adag joghurt kultúra
- 1 kk. agávé szirup***
Elkészítés
- A földi mandula gumókat öblítsd le és áztasd be legalább 4 órára hideg vízbe (egész éjjel is ehet, ekkor mindenképpen tartsd hűtőben).
- Tedd a növényi tejkészítő automatába a tej hozzávalóit (köles, földi mandula gumó, só, agar), töltsd fel vízzel a MAX jelzésig és indítsd el a gabonatej/száraz programot. (kb. 40 perc)
- Szűrd le a leendő tejfölöd.
- Várd meg, amíg a joghurt alap 42 fokosra hűl. (Konyhai hőmérőt használtam hozzá.) Tedd bele a kultúrát is, és indítsd el a készüléken a "juice" - pár perces turmixoló programot.
- Öntsd át a fermentáló gép fém tartályába és tedd a fermentáló gépbe indítsd el a joghurt programot. Én az alap beállítást használtam, így 8 órás a program.
- Ha nem tudod azonnal hűtőbe tenni, amikor lejár az idő, kapcsold be a hűtő funkciót is!
Hajni mondta
Szia Nóri!
Mihez hasonlítanád leginkább a földimandula ízét? Hol szerezhető be?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nagyobb bioboltokban, még nem nagyon elterjedt, én innen rendeltem. A lisztjének kicsit kávés íze van, és olyan rostos, mint a kókuszliszt. A gumóból készült joghurtnak érdekes módon teljesen semleges íz van, nem érzem rajta a liszt ízét.
Évi mondta
Szia Nóri! Sajtrecept is lesz? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Dolgozom rajta, hogy lesz-e, és mikor az más kérdés. 🙂 Addig is nézd meg ezt.
Solti Bea mondta
Szia Nóri! Köszi a receptet, most próbálom ki először, biztos vagyok hogy finom lesz, korábban elkészíettem már a kesudios változatot is, az is nagyon jó volt! Gratulálok a Mindenmentes 2-höz is, nagyon vagány lett és alig várom hogy kipróbáljam az összeset! Egy kérdés a földimandulás joghurthoz: a szűrlemenyt lehet valamilyen recepthez felhasználni, vagy ‘újrahasznosítani’?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia, lépj be FB-on a „Vegital, ahogy mi szeretjük” csoportba, ott kapsz hozzá sok ötletet! Bevallom, nekem ehhez nincs türelmem…
Boros Idlikó mondta
Első alkalommal elszúrtam valamit, de másodikra szuper lett! Nagyon örülök ennek a receptnek, végre joghurt!!
Már csak a vega vajat imádom jobban!!
Ezek ugye, a megszokott ízek, hiányoznak….
Ági mondta
Elkészítettem főzős-turmixolós módszerrel, mert nincs tejkészítőm. Így is fantasztikusan finom lett, köszönöm a receptet! 🙂
Szura mondta
Szia! Szeretnék érdeklődni, hogy nez álad is odaég a tejfőzőben? Akár mit csinálok kölessel, feketén ég oda. Még szerencsére nem érzem a tejben. Pedig a tapadosmentes készülék van. Kiváncsi lennék, hogy nálad mien! Mindenképpen, köszönöm a szuper receptet! Szura
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
nem lenne szabd leégjen! Vedd fel a kapcsolatot a Vegitallal, vagy írj ebbe a Facebook csoportba, ott már volt ilyen problémáról szó, de nem emlékszem, hogy melyik készülékkel és hogy mi lett a megoldás.
Csapó Barbara mondta
Szia Nóri!
Sajtos Panni termoszában készíteném a joghurtot de csak nyílgyökér lisztem van és picilányom 1.5 éves, azt biztosan adnám neki. Agar helyett jó lehet 1 literbe kb. 1 evőkanálnyi?
Üdv.: Barbi
Mindenmentes Nóri mondta
Igen! 🙂
Lelle mondta
Szia! Rainbow géppel, 1,5ös szorzóval csináltam a recept szerint, tettem bele agar agart is, mégis tej állagú lett, még ívó joghurt se… mit ronthattam el? Cerelar programot indítottam automatikusan és nem száraz magot, esetleg az lehet az oka?
Andrási Nóra mondta
Szia Lelle,
jó a Cereal program, nem ez a baj. Sajnos nem tudok gombot varrni a dologra. Próbáld meg dupla mennyiséggel, hogy lássuk, javul-e ebbe az irányba…?
Lelle mondta
Rendben, legközelebb úgy próbálom (ha lesz, most úgy néz ki a szopizó picim pocakja nem bírja, de még reménykedem, hogy csak a csillagok állása…). Végül adtam még utólag egy kis xantant is, úgy ívó joghurt lett belőle. 🙂 ízre jó és tejszínnek is nagyon szuper lett! Köszönöm!
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!