2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Számomra az egyetlen szomorú pontja ennek a diétának, hogy a gyümölcsök a cukortartalmuk miatt gyorsan felszívódó szénhidrátnak minősülnek, így számolni kell a mennyiségüket és ebédre, uzsonnára célszerű őket fogyasztani.
Ez az egész évben elérhető alapanyagokból, gyorsan elkészíthető, könnyed, finom leves, az egyik módja a gyümölcsbevitelnek.
Hozzávalók 4 adaghoz:
40dkg mirelit vagy friss gyümölcs, pl. meggy, eper, erdei bogyók
1 ek. (~10g) keményítő/pudingpor
3 ek. zsírszegény joghurt vagy tejszín
őrölt szegfű, fahéj, citromhéj, esetleg gyömbér vagy menta
Tudom mire gondoltok, hogy a keményítő nem a barátunk. Ez így is van, de szerintem ettől a 2,5g/adagtól egyikünknek sem megy fel a vércukra, egyébként el is hagyható.
Aki igényli, édesítheti édesítőszerrel vagy xilittel. Nekem az a tapasztalatom, hogy ha leszokunk a nagyon édes ízekről, a gyümölcsök önmagukban is elég édesnek tűnnek majd.
A szokásos szegfűszeg és fahéj mellet a gyömbér és a menta is nagyon jól illik a piros gyümölcsökhöz. Mentát frissen szoktam venni egy jó nagy csokorral. Amit nem használok fel azonnal, azt lefagyasztom, így mindig elő tudok venni 1-2 ágacskát.
Csak egyszerűen:
1. A (fagyasztott) gyümölcsöket annyi vízzel tegyük fel főni, amennyi éppen ellepi őket. Szórjunk bele fűszereket, szárított citromhéjat – ha frisset használunk, akkor előtte jó forró vízzel alaposan sikáljuk le a héját, hogy megszabaduljunk a tartósítószerektől. Ha friss mentát is használunk, azt csak a legvégén tegyük bele.
2. Keverjük el a keményítőt/pudingport a joghurttal/tejszínnel, majd abban a pillanatban, amikor elkezd gyöngyözni a leves, keverjük el benne.
3. Várjuk meg, míg egyszer felfő az egész és húzzuk is le a főzőlapról, nehogy szétfőzzük a gyümölcsöket.
Ha pudingporral és joghurttal sűrítjük, akkor ez összesen 55g CH, azaz 14g CH/adag. Ha nem sűrítjük 40g, ha tejszínt használunk 50g összesen.
Hogyan vigyünk magunkkal levest a munkahelyünkre anélkül, hogy elárasztaná a táskánkat? Nálunk a képen látható dobozok remekül vizsgáztak, egy csepp sem folyik ki belőlük. Azért érdemes jól becsomagolni, biztos, ami biztos, mert ha idővel megsérül az egyik fülük, akkor ereszthetnek pár cseppet.
Kanga mondta
szia, gondolom, rizstejjel is lehet készíteni? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Hű, micsoda antik bejegyzésekre bukkannak fel a múltból… Igen, ezt ma már rizstejjel, kukoricakeményítővel vagy GM pudingporral, és szójajoghurttal vagy kesutejföllel főzném. 🙂 Nem is rossz ötlet…
Kanga mondta
:)) próbálom összerakni a hétvégi menüt, keresgélek 🙂 sűrítésnek, meg őrölt zabpelyhet használnék. (Egyébként a zabliszt és az őrőlt zabpehely, az ugyanaz?) Előre is bocs a zaklatásért, valószínű, hogy még sok kérdést felteszek itt 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szerintem az őrölt zabpehely az zabpehelyliszt néven fut, de gyanítom, hogy sűríteni mindegyikkel lehet.
Ami a kérdéseket illeti: nem Te vagy az első, és remélhetőleg nem is az utolsó… 😉
Vica mondta
Vicces a mindenmentes receptben a joghurt és a tejszín:(
Mindenmentes Nóri mondta
Ez egy ősrégi recept a blog kezdetéről: itt olvashatod, hogy nem egyik napról a másikra lettem mindenmentes. Használd a keresőt, ott tudsz mentességekre szűrni!