2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ez az egyik kedvenc erdélyi receptünk. A majonéz miatt nem kifejezetten diétás, de a szénhidráttartalma garantáltan alacsony.
Néha attól tartok, hogy túl zsírosan főzök, pláne ilyenkor télen valahogy jobban igénylem a magasabb kalóriatartalmú ételeket. Ebben a kérdésben kis megnyugvást ad, hogy nemrég voltunk mindketten teljes vérképen és a vérzsír-szintünk szép alacsony volt, illetve kalóriák ide vagy oda, Z november közepe óta tartja a diétánkat és eddig 9kg-ot fogyott.
Ha itt lesz a nyár, a friss zöldségek felé fogom tolni az étrendünket, addig pedig próbálok tájékozódni, hogy milyen zsiradékokkal is kellene főznöm. Ha megtaláltam az igazit, majd szólok. 🙂
Hozzávalók:
kb. 1kg padlizsán: ideális esetben 2db szép nagy, a zöld levele alatt is fekete (nem lila)
2 tojás sárgája
2 dl olaj (napraforgó/olíva)
1 kisebb vöröshagyma
mustár, só, bors
Elkészítés:
1. Süssük meg a padlizsánokat. Ez a recept akkor gyors és a legfinomabb, ha ezt nyáron, szabad tűzön tesszük, és a sült, meghámozott padlizsánokat lefagyasztjuk. Ha nem így tettünk és most nem tudunk előkapni egy csomagok a mélyhűtőből, akkor a padlizsánokat 200 fokos légkeveréses sütőben, rácson süssük addig, amíg teljesen összeesnek. Ne felejtsük el villával megszurkálni, hogy a leve kifolyhasson belőle az alatta lévő tepsibe. Ha megsült, hántsuk le a héját.
2. Keverjünk majonézt. Sokan nem mernek nekiállni, pedig az elkészítésében nincsen semmi rendkívüli: a 2 tojássárgáját keverjük el egy 1/2 kiskanálnyi mustárral és egy evőkanál olajjal. Ezután szép lassan adagoljuk hozzá az olajat. Akkor elég sűrű, ha keverés közben meglátjuk az edény alját.
3. Törjük össze falapáttal a sült padlizsánt, majd fűszerezzük az apróra vágott vagy reszelt vöröshagymával, sóval, borssal, és keverjük hozzá a majonézt.
Az összes CH-tartalom 50g, ha 1kg padlizsánból készítettük. Egy ekkora adag a megfelelő kenyérre kenve finom vacsora 3-4 személynek.
Névtelen mondta
Szia Nóri!
Szerinted hűtőben hány napig lehet / szabad / érdemes tárolni a padlizsánkrémet? Gyanús, hogy nálunk csak 1 azaz egy személy (én) vetemedik a fogyasztására és így nem fogy el azonnal. Köszi, még egyszer gratula a blogodhoz és a derűs életszemlélethez,
Anikó
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Anikó!
Nálunk max. 3 napig él túl hűtőben: nem azért, mert bármi baja lenne, hanem mert megesszük. 🙂
N.
Csenge mondta
Szia Nóri, a majonéz receptedet próbáltad olívaolajból? korábban napraforgóból készítettem, és az nagyon szuper volt, de tegnap nem volt itthon, így gondoltam megpróbálom az olívát 🙂 sajnos egyáltalán nem lett majonézes állagú. végül csak összekutyultam és megettük a padlizsánkrémet. kicsit erős volt benne az olíva íz, de azért finom volt, meg lehet szokni és biztos egészségesebb is, mivel napraforgóból általában a finomított van itthon, míg olívából az extraszűzet veszem. próbálkozzak még olívával? vagy a finomítás miatt készül a jó majonéz? 🙂
köszi! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
az állaga valószínűleg nem az olívaolajon múlt, az erős íze már igen, gondolom, szűz olaj volt? Finomított olívaolajat használtam régen majonézhez, azzal finom volt.
Csenge mondta
Szia Nóri, köszi a választ, egyelőre maradtam a finomított napraforgónál, ma is csináltam a recepted nagyon szeretjük, beszerzek egyszer finomított olívát és próbálom majd azzal is