Szemérmetlenül egyszerű recept köntösébe bújtatott hulladékcsökkentési tipp következik. 🙂 Majdnem olyan egyszerű, mint megvenni, kibontani és megmelegíteni egy bolti konzervet. 😉 Küldöm szeretettel mindenkinek, különös tekintettel azokra az anyákra, akiknek a jó étvágyú gyermekei odavannak a „szószos babért”.
Mindennapi hüvelyesünk
Mint tudjátok, mióta az egész család a teljes értékű növényi étrendet követi, sok hüvelyes fogy nálunk: csicseriborsó, vörös lencse, fehér bab, vörös vesebab, gyöngybab, fekete bab… Már nem teszek a reggeli kásámba, de csipegetek napközben pirított csicseriborsót, sokszor van lencsefasírt, csúsztatok ide-oda egy kis vörös lencsét, a nagylányom rajong a babjoghurtért, készül babos kolbászkrém is, és ha nincs idő semmire, akkor előveszünk egy szószos babkonzervet… (És nem, még mindig nem pukkantunk ki.)
Egy hónapja költöztünk az új otthonunkba, és a költözés körüli hajtásban bizony gyakran kerültünk „ha minden kötél szakad” helyzetbe, mivel minden felszabadítható, gyerekmentes percet igyekeztem pakolásra kihasználni. Rengeteg szószos babkonzerv fogyott nálunk, és ennek folyományaként a paradicsomos fehér bab most még népszerűbb nálunk, mint valaha. 😀
Egy ideje azt vettem észre, hogy ha elmegyünk a gyerekekkel hiperszuperbe vásárolni, akkor a csomagolásmentesen elérhető zöldségeken és papírzacskós zabpelyhen kívül konzervekkel és befőttesüvegekkel van tele a kosarunk. (Még mindig veszünk műanyag csomagolású dolgokat is, sajnos, de egyre kevesebbet.) Mindig igyekszem ott csökkenteni a hulladéktermelésünket, ahol a legsúlyosabb az ügy, így most a rengeteg fém konzervet vettem célba. Gyöngybabot kapok a zöldségesünknél kimérten, sűrített paradicsomot is sikerül üvegben vennünk, ha szerencsénk van, de ha nem, akkor is csak azt az egy konzervet használjuk el.
A hulladékcsökkentésen túl annak is örülök, hogy még kevesebb műanyaggal érintkezik az ételünk (főleg a gyerekeké), mert a mostani konzervek sajnos belül többnyire BPA-tartalmú műanyaggal bevontak.
Babkonzerv otthon
Szörnyen egyszerű, igaz, összességében hosszabb ideig tart elkészíteni, mint megvenni a boltban, hazahozni és megmelegíteni a konzervet, de egy kis előregondolással az eltett üvegeket elővenni a kamrából tényleg a pillanat műve lesz.
A konzerveket keményítővel sűrítik jó krémesre, de nekem nem volt kedvem emiatt ilyen-olyan keményítőt javasolni, úgyhogy egy huszárvágással felkockázott krumplit főztem össze a babbal, és ettől pont jó lett. Ha nem lenne elég sűrű, a végén bele is turmixolhatod a paradicsom szószba, akkor sűrűbb lesz.
Édesítőszernek nádmelaszt használtam – ezen biztosan meglepődtök, mert korábban sosem írtam róla. A teljes értékű növényi étrend szakemberei által favorizált édesítőszer (mert gazdag értékes tápanyagokban, pl. ásványi anyagokban). Egyébként a nádcukor előállításának mellékterméke. Nagy része cukor (64g/100g), de annyira erőteljes, fűszeres, karamellás íze van, hogy nagyon kevés is elég belőle. Persze ez nem egy érzékeny „recept” – édesíts azzal, ami jólesik és számodra megfelel (nyírfacukor, eritrit, stevia is jó lehet).
Sós hüvelyes „befőtt” tartósításával kapcsolatban nagyon fontos, hogy csak akkor vágj bele, ha tudod magas nyomáson, kuktával főzni! Ha „csak” 100 fokon, légköri nyomáson főzöd, túlélheti a tartósítást a Clostridium botulinum baktérium, és botulizmust okozhat. Szóval vagy kuktával főzd, vagy inkább fagyaszd le a készre főtt hüvelyest!
És hogy mire is jó a paradicsomszószos fehér bab? 🙂 Rizs vagy köles mellett, tamari szósszal nyakon öntve főétel, pirítóssal vacsora, bármiféle friss vagy párolt, pirított zöldséggel kiegészítve gyors ebéd vagy vacsora kerekíthető belőle. A kisfiam igazából minden körítés és magyarázat nélkül, egyedül is eltüntetne egy egész konzervet, ha hagynám. 🙂
Fehérbab paradicsomszószban (konzerv helyett)
Hozzávalók
- 600 g gyöngybab
- 140 g sűrített paradicsom kb. 6 ek.
- 1 ek. kb. 25g nádmelasz
- 1 krumpli kb. 300g
Elkészítés
- A babot áztasd be előző este.
- Másnap szűrd le, és a sűrített paradicsommal, nádmelasszal (vagy más édesítővel), felkockázott krumplival tedd fel főni annyi vízzel, hogy bő 3 ujjnyira ellepje.
- Lezárt kuktában főzd 30 percet, amíg a bab puhára fő.
- Forrón töltsd tiszta befőttes üvegekbe, majd zárd le, fordítsd őket pár percre a tetejükre, takaróval letakarva hagyd kihűlni.
- (Kibontás előtt mindig ellenőrizd, hogy a kupakja benyomható-e! Ha igen, akkor nem fogyasztható a befőtt.)
Ilona mondta
Kedves Nóri!
Nagyon finom a paradicsomszószos bab, el fogok tenni én is üvegekbe, hogy ne a boltban vásároljam.
Köszönettel; Ilona
Márti Nógrád Megyéből mondta
Szia Nóri!
Ma készülök nagyobb adag babot befőzni. Amióta ez a cikked megjelent, rendszeresen így csinálom. Mi a véleményed, ha hidrogén-peroxidos vízben áztatom kb 20 percig a babot, az elpusztítja-e a botulinumot? Ezideig nem szenteltem nagyobb figyelmet erre a megjegyzésedre és hála Istennek megúsztuk, de mostmár hogy tudom, nem hagyna nyugodni. Ez minden befőttre igaz, a lecsóra is pl? Köszönöm előre is.
Márti
Andrási Nóra mondta
Szia Márti,
a hidrogén-peroxidtól szerintem ez a baci nem ijed meg. A sós befőttekkel kell vigyázni, mert az édeseket a cukortartalom tartósítja (a természetes is), és a hüvelyesek különösen romlandóak. Szerintem vagy hőkezeld alaposan és figyeld nyitáskor, hogy a kupak benyomható-e (ha igen, akkor nem szabad megenni), vagy fagyaszd le üvegben.
Sokáig én sem voltam naprakész ezügyben, egy kedves barátnőm szólt, aki sokat főz be, akkor egészítettem ki a bejegyzést.
Márti Nógrád Megyéből mondta
Hálásan köszönöm!
M.
Doninika mondta
Szia! Szeretek itt olvasgatni, kokettálok a TÉNÉ receptekkel. Azt hiszem ez lesz az első receptem 🙂 Szerinted, ha a megfőzöttet kiüvegelem és utólag befőzőautómatával 120 percig 100°C-on tartósítom az jó lehet?
Andrási Nóra mondta
Szia,
nem vagyok hozzáértő a kérdésben, nincs befőzőautomatám sem… Befőzésben jártas barátnőm figyelmeztetett a hüvelyesek befőzésével kapcsolatban, ezért írtam oda azt a két vastagon szedett sort.
Doninika mondta
Köszönöm a választ! És esetleg ötlet hol kaphatnék magasnyomású kuktát?:)
Andrási Nóra mondta
Vasedény, IKEA, háztartási boltok… 🙂
Doninika mondta
Köszönöm! 🙂