Úgy 10 napja minden kétséget kizáróan beköszöntött a nagybetűs Nyár. Ahogy annak lennie kell: este és reggel jólesik az ablakon beszálló hűvös szellő, délelőtt és délután mezítláb szaladgálunk a kertben, de délben mindenki bent szuszog a hűvös falak között. Rettentően élvezem, hogy az időjárás most véletlenül pont a naptár szerint aktuális évszaknak megfelelő…
Ilyenkor különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel, különösen a félig árnyékos (félig napos) trambulinban ugráló gyerekeknek, 😉 úgyhogy újra előkerültek a jégkocka készítő formák, az (elmosható!) szívószálas poharak és megnyitottuk a limonádé szezont.
Na de milyen vizet iszunk? Kristálytisztát. 🙂 Sokan kérdeztétek már tőlem, hogy állok a víztisztasághoz, milyen vizet iszunk: palackozottat, szűrtet, csapvizet? Most minden kiderül. 🙂
Víz, tiszta víz…?
Néhányan talán már tudjátok rólam, hogy miután gyógyszerészként diplomáztam, posztgraduális, doktori képzésben vettem részt és PhD fokozatot szereztem. Egy izgalmas analitikai témával foglalkoztam: természetes és mesterséges hormonvegyületek maradványait próbáltam kimutatni, mérni szennyíz- és Duna-víz mintákban. Szerencsére nem igazán találtam semmit, de évekig víztisztasággal foglalkozó környezetanalitikai szakemberek vettek körül, így sok mindent hallottam a témában.
Nyilván sokakat foglalkoztatott a „budapesti csapvizet vagy palackozott ásványvizet igyunk?” kérdéskör. Akkoriban az volt a tudományos konszenzus, hogy a budapesti csapvíz kiváló minőségű (hacsak nem 100+ éves ólomcsöveken folyik be az épületbe), ellenben a palackozott vizekkel sok a baj: tárolás közben antimon (nehézfém) és ftalátok (műanyag lágyítószerek, amelyek bizonyítottan károsítják a hormonrendszert) oldódnak ki a palackból a vízbe, szerencsétlen esetben (pl. napfényen vagy melegben – pl. napon álló autóban – tárolva) akár a megengedett egészségügyi határérték feletti mennyiségben is. És akkor a palackok környezetkárosító hatásairól még nem is beszéltünk… Szóval a palackozott ásványvizet senkinek nem ajánlom!
Mint minden vízminőségre tudatos ember, én is vittem magammal a csapvizet BPA mentes palackban (pont ilyenem van, már 6+ éves), és úgy gondoltam, hogy ezzel le is tudtam ezt a kérdést. (Ez még azelőtt volt, hogy a mikroműanyagok és újabban az antibiotikumok kapcsán tele lett volna a média az ivóvizünk tisztaságával.) Kissé ferde szemmel néztem a vízszűrő berendezéseket… Minek? Hogyan bizonyítják, hogy mit szűr ki? És mi lesz a vízben lévő ásványi anyagokkal? De főleg, minek?
A csapvíz makulátlan tisztaságába vetett hitem sajnos megrendült, egy barátnőm egészsége kapcsán. Ő egy ritka anyagcsere problémával él, amit most nem is részleteznék, a lényeg, hogy emiatt nagyon kis mennyiségű antibiotikumokra és egyéb vegyszerekre is rendkívül érzékeny: csak valóban vegyszermentesen termesztett zöldségeket, gabonákat fogyaszthat és hogy, hogy nem, a csapvíz is tüneteket okoz nála… Sokáig csak forrásvizet ivott, mire végre rendbe jött.
Az ő tapasztalata kapcsán kezdett el megfogalmazódni bennem az elhatározás, hogy az új otthonunkban szeretnék telepíteni egy vízszűrő berendezést. De milyet?
Vízszűrő, de milyen?
Mivel még mindig szúrja a szemem, hogy egy újabb berendezéssel kell gazdagítanom az otthonunk felhozatalát, de szeretném, hogy a családom hosszú távú egészségét a megfelelő minőségű ivóvízzel is támogassam, ezért olyan berendezést kerestem, ami minél kevesebb hulladékot termel, és lehetőség szerint nem befolyásolja a víz ásványi anyag tartalmát. A kis vízszűrő kancsók nem tűntek elég komolynak, mivel pl. sokszor nem derül ki, hogy mégis pontosan mi van a szűrőben? Plusz havonta termelnek egy újrahasznosíthatatlan műanyag vacakot. A reverz ozmózisos készülékek biztosan tiszta vizet adnak, és a szűrő minőségével sincs probléma, de ezek meg vízpazarlóak: legalább annyi víz megy működés közben a lefolyóba, mint amennyit megtisztítanak, ráadásul az ásványi anyagokat is vissza kell pótolni az ivóvízbe.
Végül ezt a készüléket választottam, amiben kétféle szemcseméretű aktív szenes szűrő, és egy ultraszűrő van: tudok bízni benne, hogy ami szerves anyag az ivóvízben volt, az ezeken nem jut át, és az apró szemcseméret miatt még a baktériumokat is kiszűri. A végén egy UV szűrő is van – meg is kérdeztem a forgalmazóktól, hogy erre miért van szükség, ha a baktériumokat már úgyis kiszűrtük? Azért, mert ha a szűrők idővel esetleg túlterhelődnek, és átjutnak a bacik, ez a szűrő megakadályozza, hogy megtelepedjenek a rendszerben. Hát ezért.
És hogy miért pont ezt választottam? Őszintén? Mert a barátnőmnek bevált: ezzel a készülékkel forrástiszta vizet ihat, nem foglal nagy helyet, a szűrőket típustól függően 6/12 havonta kell cserélni, nem pazarolja a vizet és az ásványi anyagokkal sem történik semmi.
Miután megszületett az elhatározás, hogy nálunk is ilyen lesz, felvettem a kapcsolatot a forgalmazóval, és született közöttünk egy együttműködés – ezért ez egy szponzorált bejegyzés. A cég egyébként egy kis családi vállalkozás, rengeteg féle vízszűrőt forgalmaznak (lásd itt). Ha fontolgatod a vízszűrő telepítést, de nem tudod, melyiket válaszd, nyugodtan hívd fel őket, nagyon kedvesek és segítőkészek. 🙂
A készülék telepítésének egyébként nem várt mellékhatása is lett: a gyerekeknek annyira tetszik, hogy a csap zölden/kéken világít működés közben, hogy a nagylányom folyton”tiszta vizet” tölt a kis poharába, majd öcsinek is segít, mert ő nem éri el a csapot… És ugye ha újra tölteni akarnak, akkor előbb meg kell inni azt, ami a pohárban van… Szóval – legalábbis most egyelőre – kicsit többet isznak a gyerkőcök, aminek én nagyon örülök. 🙂
Mindenmentes limonádé
Térjünk a lényegre… 😀 Szeretem a citrom héját is belereszelni, vagy beletenni dísznek pár szelet citromot, szóval mindenképpen kezeletlen, bio citromot veszünk a limonádéhoz. Greger doki tanácsára nem facsarom ki a levét, hanem késsel levágom a héját (egy körömnyi megy a limonádéba is), és vízzel összturmixolom a citromot, így a rostok és a belső héjakban lévő értékes anyagok (flavonoidok) sem vesznek el. Édesíteni nyírfacukorral szeretem, mert könnyebb adagolni ebben az esetben, mint a steviát, és nem színezi el a limonádét, mint a datolya vagy a nádmelasz. Ami az ízesítést illeti, nagy kedvenceim az uborka-menta és a málna-rózsavíz (utóbbit nem is kell édesíteni).
Ha van kedvenc, izgalmas limonádé ízesítésed, örülök, ha megírod kommentben!
Mindenmentes limonádé - kristálytiszta ivóvízzel
Hozzávalók
- 1 l tisztított víz
- 2 citrom
- 2-3 ek. nyírfacukor
- 2 kk. rózsavíz és egy marék málna
- vagy
- egy marék mentalevél és 1/4 kígyóuborka felszeletelve
Elkészítés
- A citromok héját hámozd le éles késsel, a belsejüket tedd turmixgépbe egy körömnyi citromhéjjal és a nyírfacukorral.
- Turmixold össze egy pohár vízzel, majd add hozzá a többi vizet és ízesítőt (mentalevelet, uborkaszeletet, rózsavizet, málnát).
- A legjobb, ha hagyod állni pár órát vagy egy éjszakát is.
Lilla mondta
Nóri, hiánypótló írás, köszönöm! Hónapok óta egy víztisztító vásárlásán gondolkoztam, csak nem tudtam eligazodni a piacon, hogy melyik a valóban jó minőségú készülék, meg is oldottad a problémámat!
Emese mondta
Szia Nòri! Köszi az ismertetért! Kèt kérdésem lenne: ez a berendezès az òlmot is kiszûri? Sajnos nálunk régi csövek vannak. Illetve az így szûrt vizet babàknak is lehet adni? Több helyen olvasom, h ezek a berendezések ezüstöt adnak a vízhez, így 3 èves korig nem ajánlott adni.
Köszi a választ elôre is!+
Andrási Nóra mondta
Szia,
ez nem szűri az ólmot, de van a forgalmazónál kifejezetten olyan, ami igen. Ez nem ad semmit a vízhez, csak fizikai szűrők vannak benne, szóval nyugodtan.
Emese mondta
Köszönöm!
Edit mondta
Szia Nóri! Köszi az ajánlást. Azt szeretném kérdezni, hogy a készülék a klórt és a hormont is kiszűri?
Köszi szépen.
Edit
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a klórral kapcsolatban kérdezd meg a gyártót inkább. 🙂 Hormonhatású vegyületek vizsgálatára ég nincsenek olyan érzékeny módszerek, amivel ezt vizsgálni lehetne… Tehát nem tudjuk. (Amikor ráírják egyes termékekre hogy kiszűri, igazából ott sem tudhatják..)
Kinga mondta
Szia, gyerekeknek milyen kulacsot használsz? Eddig akármit próbáltam, vagy csöpögött, vagy műanyag volt, vagy nem olyan volt a kupakja, amit egyszerűen tisztán lehet tartani…. Köszi
Andrási Nóra mondta
Szia,
Tomee Tippee sportkupakos kulacsuk van. Néha csöpög, de BPA mentes, eddig sikerült tisztán tartani.
Boróka Varga mondta
Kérdezem, hogy mi az amit kiszűr a készülék?
Andrási Nóra mondta
Az ásványi anyag tartalmat érinti, tehát a szerves szennyezőket.