2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Tartozom Nektek egy vallomással. Már megint. 🙂 Egy kellemes őszi délutánon besétáltam abba a bizonyos igen felkapott, Seattle-ben indult és messze földön híres kávézólánc egyik kávézójába és ittam egy Pumpkin Spice Lattét. Mindezt annak tudatában, hogy a hozzá használt szirup bizony cukortól nem mentes, de muszáj volt valahogy megkóstoljam (szójatejjel kértem). Korábban elképzelni sem tudtam, hogy hogyan kerül a sütőtök ízesítés egy eszpresszó alapú ital közelébe és mindenképpen a végére kellett járnom a kérdésnek, különben hogyan hozom össze ezt az ízvilágot házilag, cukor- és tejmentesen persze?
Hogy milyen volt? Nem, nem tolakodóan tökös, inkább fahéjas, fűszeres és egy kicsit sütőtökös, ebben a sorrendben. Egyébként nagyon finom volt, már majdnem egy desszert. Aki feketén issza a kávéját, az nem maradt le semmiről, de ha szereted az ízesített, különleges kávés italokat, akkor feltétlenül ki kell próbálnod.
Mióta legutóbb írtam a tejkészítő gépemről, elfogyott itthon a kedvenc kávé ízesítő cseppem. Arra gondoltam, ha már úgyis itt van ez a csinos kis kütyü, milyen jó lenne, ha ezentúl ízesített növényi tejeket készítenék, így nem lenne szükség további ízesítőre és nem maradnék hoppon úgy, mint most. Még éppen volt itthon egy kevés sütőtök, úgyhogy nekiláttam a kísérletezésnek, és pár alkalom után megtaláltam azt az ízvilágot, amit kerestem. Már amikor kinyitottam az automatát és megláttam a színét, összefutott a nyál a számban. Ilyen szép karamell színe lett:
Most kesudiót választottam a rizs mellé a tej alapjául: így sokkal krémesebb lett, nyilván. Nem is tudom, erre eddig miért nem gondoltam. Ilyen gyönyörű sűrűn folyt:
A készülékkel még mindig egyszerű a dolgom: csak beletettem a hozzávalókat, felöntöttem vízzel, megnyomtam a program gombot és vártam, hogy elkészüljön.
Z is megkóstolta a legújabb kávés csodámat, és képzeljétek, ízlett neki! Bár abban maradtunk, ez egy elég lányos dolog… 🙂
Sütőtökös-fűszeres latte
Hozzávalók
- 1 mérőpohár kesudió 50g
- 1/2 mérőpohár jázmin rizs 25g
- 100 g sütőtök kockákra vágva
- 2 kk. őrölt fahéj
- 1 kk. őrölt szegfűszeg
- 1 kk. őrölt kardamom
- 1 kk. stevia por
- 1/2 kk. himalájai só
Elkészítés
- Pakolj minden hozzávalót a növényi tejkészítő automatába, töltsd fel vízzel a MAX jelzésig és indítsd el a "Gabonatej, száraz/Krémleves" programot.
- Ha végzett, érdemes átszűrni, mert így is bőven elég sűrű és krémes lesz.
- Amikor kedvet kapsz egy finom kávéhoz, melegíts meg egy bögrényit, főzz bele egy eszpresszót, és kész is! Mivel a tej alap már édesített, édesítened sem kell.
Megjegyzések
Tápérték információ
Ha nincs növényi tejkészítő automatád, akkor szerintem áztasd be a kesudiót (forró vízbe, ha nincs időd), párold meg a tököt, és turmixgépben turmixold össze az egészet 1,2 L vízzel. Valószínűleg felezned kell majd ezt az adagot, mert a legtöbb turmix kehely max. 1L-es. Szűrd le, szerintem ehhez egy sima műanyag szűrő is megteszi, nem muszáj textilpelenkát bevetned.
Ha felszisszensz a párolt, turmixolt sütőtökre, mint magas GI összetevőre, akkor számolj utána, hogy a 100g sütőtökkel összesen 10g gyors szénhidrát került az egész adag italba. Nyugalom. 🙂
A sütőtökös-fűszeres latte ital szénhidrát-tartalma kb. 3g CH/100 ml.
Artemisz mondta
Szia Nóri!
Basic automatám van, azzal is el lehet készíteni? Nemrégiben nekem is sikerült összehoznom házilag a "Pumpkin spice latte-t", de bolti rizstejjel, sütőben megsült sötőtökkel és egyéb fűszerekkel turmixoltam (kézi típusú). A Te verziód egyszerűbbnek és nagyszerűbbnek tűnik – remélem elkészíthető a basic automatával is 🙂 Továbbá érdekelne, hogy a barnarizs feltétlenül szükséges-e hozzá? Kiváltható esetleg kókuszreszelékkel? Előre is köszönöm válaszod! További jó ügyeskedést kívánok a konyhában! 🙂
Artemisz
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Nem tudom, hogy pontosan mi a különbség a készülékek között, de gondolom, hogy a lényeg ugyanaz, szóval miért ne működne? A rizst azért tettem bele, hogy sűrűbb legyen, de ez nem egy kötött műfaj, variáld át, ahogy tetszik. 🙂
Artemisz mondta
Köszi a választ! 🙂
K.Verus mondta
Szia Nóri!
a géppel készített növényi tejek kcal tartalmát hogyan lehet kiszámolni?
köszönöm
Verus
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
felhasznált gabonák/magok kcal tartalma /a készített tej térfogata: pl. ha 1,2L tej lesz, akkor 12-vel oszd, hogy kcal/100ml-ben kapd meg az értéket. És tudd, hogy ez felső becslés, mert nem tudhatjuk, hogy mi marad a szűrőben… 🙂
K.Verus mondta
Szia Nóri,
köszi a gyors válasz, már kipróbáltam a kókusztej receptedet. Nagyon finom lett 🙂
Artemisz mondta
Kipróbáltam, szuper finom lett a Basic géppel is! :)) Végül raktam bele kerekszemű barna rizst és fél mérőpohár kókuszreszeléket is. Nagyon jól sikerült és így tényleg hihetetlen egyszerű elkészíteni! (Az előző recept alapján előtte sütőben meg kell sütni a tököt – ez így jóval gyorsabb és kényelmesebb! 🙂 )
Dancsiné Ági mondta
Szia Nóri!
A kesudió helyett lehet valami más? (Egyelőre nem ehetek magokat.)
És ha az egész rizsből készül? Vagy valami más? 🙂
Köszönöm!
Ui.: Nagyon szeretem a receptjeidet!
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
kókusszal is finom lehet, nem tudom, az neked mennyire mag… Esetleg napraforgó… Nem tudom elengedni a magokat sajnos. Csak rizzsel puding lesz. 🙂
Ildi mondta
Nóri, megcsináltam, eszméletlen finom. Köszönöm. Pont valami ilyesmit kerestem, ami finom, édes, krémes.
Mindenmentes Nóri mondta
<3
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!