Pár hete megkérdezte egy olvasóm, hogy tuti, hogy az oldalamon lévő legfrissebb fagylalt recept 2016-os (ez itt), vagy csak ő nem talált frissebbet?! Hupsz. Hogy lehet ez?? Úgy lehet, hogy 2017 nyara óta szinte csak banánfagyit eszünk, és ez annyira, de annyira egyszerű dolog, hogy bevallom nem éreztem a hírértékét. Gondoltam, mindenki ismeri, de aztán kiderült, hogy talán mégsem. Így aztán úgy döntöttem, hogy több évnyi banánfagyi készítésben szerzett tapasztalattal a tarsolyomban nem egyesével teszek fel sokféle banánfagyi receptet, hanem írok egy átfogó útmutatót, hogy mindenki elkészíthesse a kedvére valót.
Banánfagyi
Ha még nem ismerted: az alapötlet zseniálisan egyszerű. Jó érett banánt (akkor a legjobb, ha a héja barna pöttyös) szeletelve lefagyasztunk, és egy jó erős turmix- vagy aprítógépben összeturmixoljuk. Ennyi. Igazából magában is finom, de kb. bárhogy ízesíthető. Ehhez adok néhány támpontot.
„Jó erős turmix”
Nekem egy 1250 W-os konyhai robotgépem van (itt mutattam): a turmix részében egy-két főre való adagot tudok készíteni, ennél többet a nagy aprító tálba teszek. A turmixban többet kell az oldaláról kapirgálnom, az aprítót jobban szeretem, azzal kb. 5 perc alatt készen vagyok. 1000 W-nál kisebb teljesítményű robotgépbe nem merném betenni. Jó iránymutató a is, hogy szabad-e a robotgépedbe jeget tenni? Mert ha nem, akkor valószínűleg fagyott banánt sem. Kisebb teljesítményű eszközökre megoldás lehet, ha hagyod kicsit puhára felengedni a banánt, gyümölcsöket és úgy turmixolod össze. Ha utána beteszed a fagyasztóba, és vársz pár percet, szilárdabbra fagy.
Adagok
Egy felnőttre kb. 150-170g fagyott banánt és 50-80g egyéb gyümölcsöt számolok, négyünknek összesen 500g gyümölcsből készül a banánfagyi. (A gyerekek 2 és 5 évesek.)
Állag
Arányaiban minél több benne a banán, annál krémesebb lesz, de ha túlsúlyban van a banán, akkor nyilván kevésbé érvényesül mellette más. Gyümölcsfagyihoz a 2 rész banán, egy rész gyümölcs vált be. Az „egyéb” gyümölcs lehet fagyasztott vagy nyers is: fagyasztottan nehezebb összedolgozni, de igazi krémes fagylalt állagot kapsz. Ha pár percre beteszed a fagyasztóba, gombócolhatod is. Ha két rész banánhoz egy rész nyers gyümölcsöt turmixolsz, akkor egyrészt könnyebb lesz turmixolni, másrészt így „olvadó fagyi” állagú fagyit kapsz, ami kisgyerekeknek szerintem ideális. (Pl. az enyémek nem szeretik a „túl hideg” fagyit.) Ha szeretnéd, hogy még krémesebb legyen, tehetsz bele adagonként egy evőkanál magvajat (kesuvaj, mandulavaj, tahini).
Ízek
A két rész banán mellé bármilyen gyümölcs mehet: bogyósok (eper, málna, szeder), cseresznye, meggy, barackok (kajszi-, őszi-), sárgadinnye, sőt citrusok is! Citrom fagyihoz kb. 150-170g fagyasztott banánhoz egy (bio!) citrom levét és nagyobb körömnyi apróra vágott héját add. (Ez az egyetlen gyümölcs, amiből nem jó az egész gyümölcshúst beletenni, mert a fehér belső héjtól kesernyés lesz. Persze ha szereted a tonikos ízvilágot, akkor hajrá!)
Csokis banánfagyihoz egy adag, 150-170g fagyasztott banánhoz számíts egy evőkanál kakaóport a brutál csokis fagyihoz, fél evőkanálnyit a visszafogottabb változathoz. Lehet nyers és hollandi típusú is a kakaópor, ízlés dolga. (A nyers a teljes értékűbb, de nem ezen fog múlni az egészséged.) Nagyon megy hozzá az adagonként egy evőkanál magvaj, és feltétlenül kóstold meg tahinivel!
Vaníliás banánfagyit is egyszerű készíteni: adagoként 1/4 kk. vanília őrleményt tegyél bele!
Magvajakkal a banánfagyi is tényleg megtévesztésig hozza a régimódi tejszínes fagylalt krémességét. Én mandulavajat, kesuvajat, tahinit szoktam használni. A tahini nagyon jól megy piros bogyósokkal (pl. eper, málna) és csokifagylaltba. Kesu- és mandulavajat gyümölcsökhöz és csokifagyiba is el tudok képzelni.
„Egy kis plusz” kedvéért kísérletezz bátran zöld fűszerekkel: a menta és a bazsalikom is jól megy a gyümölcsfagylaltokkal, pl. eper-menta, málna-bazsalikom, citrom-menta, stb. A tetejére zöldséghámozóval készíthetsz étcsoki forgácsot, vagy megszórhatod (nyers kakaóbab törettel), ízlés szerint datolyasziruppal is díszítheted (csak díszítés – nincs szükség ráadás édesítésre a banán mellé).
Magvajakról
Sokan tudjátok, hogy régen magam készítettem itthon a magvajakat is: a könyveimben is írtam róluk, és az oldalamon is van mandulavaj recept. Eleve úgy választottam robotgépet, hogy tudjak benne magvajakat készíteni, egy ideje mégis rendelem a magvajakat is. Miért? Így egyrészt nem én küzdök vele (azért 20-30 percig is eltartott anno a magvaj készítés…), másrészt kímélem a robotgépem kését is. Oké, hogy azzal vettem, hogy magvajakat is készítek majd benne, de sokszor naponta kétszer is használom – szeretném, ha még sokáig velem maradna.
Mandula- és kesuvajat szoktam rendelni a Myproteintől, 2-2 dobozzal, így a szállítási költséget is megúszom és ez azért jó sokáig elég. Van náluk is sok izgalmas dolog, pl. kakaóbab töret, és vegán omega-3 kapszula is. (Most éppen mi is ilyet használunk, mert a karantén alatt elveszett egy iHerbes csomagom: a gyerekeknek kiszúrom a kapszulákat.) Légyszi ne vegyetek fehérje porokat! Nincs rá szükségetek. 🙂
Banánfagyi háromféleképpen
A fotókon meggyes, citromos és csokis banánfagyit láthattok. Így készültek:
- Citromos banánfagyi: 160g fagyasztott banán + 1 bio citrom leve + nagyobb körömnyi citromhéj
- Meggyes banánfagyi: 160g fagyasztott banán + 80g fagyasztott meggy
- Csokis banánfagyi: 160g fagyasztott banán + 1 ek. kakaópor + 1 ek. kesuvaj
Amit eddig leírtam, az egyébként mind megfelel a teljes értékű növényi étrend ajánlásainak: mi nyáron így esszük meg a gyümölcsünk egy részét. Az egyetlen problémám vele, hogy ipari menyiségben fogy nálunk a banán, amit azért jó messziről kell idehozni… Arra törekszem, hogy ha már így van, akkor legalább fairtrade és bio banánt vegyek. Nem mindig sikerül.
Nem mindenkinek az igazi
Tudom, hogy minden nagyszerűségével együtt a banánfagyi sem működik mindenkinek: fruktóz malabszorpciós és CH-számolós IR étrendben nem a legjobb választás… IR-ben ajánlott a bogyós gyümölcsöket előnyben részesíteni, mert ezek csökkentik az inzulinválaszt, és inkább délután, számolt adagban enni. (Hosszú utat jártam be az IR-től a teljes értékű növényi étrendig: itt olvashatsz róla, ha még nem ismerted a beszámolóm. Én már számolatlanul eszem a banánfagyit. 🙂 )
Judit mondta
Ez már a második nyár, hogy mi is ezt esszük. Nálunk a kakaós a kedvenc. Annyira egyszerű és finom, nem is értem, mások miért költenek drága vegán bolti jégkrémekre. 🙂
Andrási Nóra mondta
Ugye? 🙂
Vali Galli mondta
Lehet, hogy én vagyok nagyon tehetségtelen pedig megettem a kenyerem javát…. de próbáltam itthoni minden mentes fagyit készíteni pl. fagyasztott meggyből, Összeturmixoltam egy kis kókusz-tejszínnel és a fagyóba tettem… Teljesen jég lett belőle – amikor kb. 1 órára kivettem, akkor meg már szinte folyékony lett. Szóval, mitől lesz krémes??? Meg ne ütközzetek, hogy ennyit sem tudok, pedig nem 🙁
Lukács Katalin mondta
Próbáld ki így: Amikor jól összeturmixoltad a hozzávalókat, tedd egy edényben a mályhűtőbe. Kb. 25-30 percenként vedd ki, megint jól kavard össze, tedd vissza. Ezt addig folytasd, amíg szorbet-szerű állagú lesz a fagyid.
Andrási Nóra mondta
Kedves Vali,
azért lesz ilyen kőkemény majd azonnal híg, mert nagyon határozott olvadáspontja van. Ezt keményítőkkel lehet „elnyújtani”: főzőtt fagyiba anno belefőztem, itt meg a banánban van. Pici banánt is egyél legközelebb a meggy mellé, de főtt édesburgonya is jó.
Ramóna mondta
Nálunk is nagy kedvenc a banán fagyi. A mogyoróvajas és az almás – fahéjas a kedvenc
Andrási Nóra mondta
Jól hangzik!
Szilviék mondta
Gyors, egyszerű, nagyon finom. Köszi hogy felraktad, épp ma készítettem 4 adagot a családnak. 🙂 Gyermek csak falta falta..
Andrási Nóra mondta
<3
Krisztina mondta
Kedves Nóra!
Milyen tapasztalataid vannak a fagyaszthatóságával kapcsolatban? Hs nagyobb adagot készítek egy ízből és lefagyasztom, akkor milyen lesz az állaga kiengedés után?
Illetve az egy adagból kb. hány, a boltihoz hasonló gombócot lehet formázni? Az egy adagnyi mennyiségből kijön négy gombóc?
Köszönöm:
Krisztina
Andrási Nóra mondta
Szia Krisztina,
mi is le szoktuk fagyasztani a felesleget, kiengedés után is krémes. Szerintem kijön kb. 4 gombóc: én is gombócolni szoktam, de a végére elvesztem a türelmem, így az első kettő lesz mindenkinek szép… 😀
L./Móni mondta
Szia Nóri!
Évek óta szeretném kipróbálni a banánfagyit, de mivel nincs meg hozzá a megfelelő teljesítményű gép, nem mertem – nagyon köszi az instrukciókat azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet ezt a problémát áthidalni! 🙂
Tudom, hogy egyéni preferencia kérdése, hogy hol a határ, de azért rákérdezek: a másik félelmem, ami visszatartott eddig a recepttől, az az, hogy minden képen, mindenkinél inkább az említett „olvadó fagyi” állagú dologként látom ezt a receptet visszaköszönni. Nagyon szeretem a fagyit, de ezzel az állaggal olyan szinten ki lehet kergetni a világból, hogy fagylaltozóban választás előtt rákérdezek az állagra, aktívan lesem, ahogy a pultos a tégelybe nyúl, és (sajnos simán pofátlanul) visszamondom az eredeti kérésemet, ha azt látom, hogy (a mondottak ellenére) puha, olvadós állagú a fagylalt, ahogyan belekanalaz a pultos. Brrr… >_< Keményebb-hidegebb állag is elérhető ezzel a recepttel? Én is nagyobb adag+lefagyasztásban gondolkodom elsősorban, így szuper lenne, ha közvetlenül a fagyasztóból kivéve kanalazható lenne a fagylalt – ezt próbáltátok már esetleg, megoldható, vagy mindenképp engedni kell rajta valamennyit?
Előre is nagyon köszi a választ!
Móni
Andrási Nóra mondta
Szia Móni,
igen ez frissen olvadós fagyi. 🙂 A fagyasztóban szilárdítva szerintem jó lesz. Ha egész éjjel bent lesz, az tuti túl sok, kőkeményre fagy, de kivéve kicsit felenged és gy már jó. A fagyasztóból kivéve jégkrém formában élvezhető, mint jégkrém. 🙂
L./Móni mondta
Nagyon köszönöm a választ és a további instrukciókat, tippeket 🙂
Mari mondta
Én a friss (nagyon érett banánt turmixolom a nyers gyümölcsökkel, és utána fagyasztom, akkor nem bántja a gyrngébb turmixot se! A mélyhűtőben lehet tárolni, és kicsit felengedni, fogyasztás előtt
Andrási Nóra mondta
Igen, ez egy motorbarát megoldás. 🙂
Olívia mondta
Dejó, nem gondoltam volna, hogy ennyire egyszerű lesz mentes fagyit készíteni! Köszönöm, hogy megosztottad! 🙂
A MyProtein magvajakkal kapcsolatban szeretnék kérdezni, ha lehet ilyet. Mióta olvastam ezt a bejegyzésed, figyelem az oldalukat, feliratkoztam hírlevélre, rengeteg akció volt azóta, viszont épp a magvajakra sosem volt érvényes a kuponkód. Most végre van egy minden termékre vonatkozó 20% kedvezmény, de még így is drágállom kicsit a kesu- és mandulavajat. A tapasztalataid alapján érdemes várni, szokott lenni ennél nagyobb kedvezmény is rájuk?
Köszönöm előre is a segítséged!
Andrási Nóra mondta
Örülök, hogy tetszett!
Nem, én is 20%-os akcióban szoktam venni.
Annie mondta
Kedves Nóri, földimogyoró magvajat is szoktál használni? Gyanítom az is jó az egyéb, drágábbak helyett, ha valaki nem allergiás rá.
Andrási Nóra mondta
Kedves Annie,
igen, ritkábban. Neki a legkevésbé szerencsések a beltartalmi értékei, ezért inkább a többieket preferálom, de ettől még ér őt is enni – még mindig jobb, mintha nem ennél magot. 🙂
Zsuzsi mondta
Kedves Nóri!
Cöliákiás gyermekem fagyitortát szeretne a szülinapjára. Arra gondoltam, a cukkini-brownie-t használnám alapként és erre málnás banánfagyi lenne a krém.
Ezt vajon le lehetne egyben fagyasztani és aztán kivéve szeletelni? Vagy csak halmozzuk rá a tortaformába rakott brownie-ra a fagyit és kész? A brownie fagyasztható?
Köszi a segítséget.
Zsuzsi
Andrási Nóra mondta
Szia Zsuzsi,
nyaraltunk, ezért sokáig offline voltam. Szerintem szuper az ötlet, és a brownie bírná a fagyasztást.
Remélem, jól sikerült! Minden jót kívánok az ünnepeltnek! 🙂