2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ilyen melegben gondolni sem nagyon tudok arra, hogy bekapcsoljam a tűzhelyet. Arra gondoltam, milyen jó lenne, ha készen lapulna a hűtőben néhány lepény/palacsinta/wrap, amit egy-kettő elkészíthetünk reggelire/ebédre/vacsorára! Szerettem a vegán hajdina palacsinta, azaz galette receptemet is – a hajdina a legkedvencebb gluténmentes „gabonám”. Ugyanakkor tudom, hogy sokan hajdinát sem ehetnek, így most egy hajdinától és egyéb gabonáktól mentes változaton agyaltam.
Az utóbbi időben a csicseriborsó liszttel ismerkedem. Szeretem, hogy mindent olyan jól összefog, ráadásul a legtöbb gabonafélénél kevesebb szénhidrátot, és jóval több fehérjét tartalmaz. (Korábban a brokkoli-pakorához használtam.) A csicseri-wrap egyszerű ötletnek tűnt.
Szeretem természetesen színezni az ételeinket – mindig van itthon egy kevés szárított spenót-, paradicsom- és céklapor, de mégiscsak friss zöldségekkel az igazi. Épp erre gondoltam, amikor megláttam egy csokor friss céklát a piacon… 🙂
Apropó, láttad már a zöld házi tésztámat?
Képes lennék egész nyáron grillezett cukkinit és padlizsánt (főleg padlizsánt) enni, így először ezeket akartam ezekbe a színes lepényekbe csomagolni. Persze bármi más grillezett zöldséggel (vagy hússal is) működne: a hétvégi kerti sütögetés maradékai új életre kelhetnek a hét eleji ebédhez!
Egy nagyon egyszerű tahini öntetet választottam a zöldségekhez. Mintha valami tahini járvány tört volna ki a világban – nem telik el úgy nap, hogy ne botlanék legalább egy nyálcsorgatnivaló tahinis receptbe. Így aztán nem csoda, hogy a szezámkrém jutott eszembe a „mit kenjek a zöldségekre” problémakör kapcsán.
Ezek a kis csomagok nemcsak remekül festenek, de könnyen-gyorsan elkészíthetőek és garantáltan feldobják az ebédszünetedet egy kis színnel! 🙂
Céklás wrap grill zöldségekkel és tahini szósszal: glutén-, tojás-, tejtermékmentes, vegán, lowcarb recept
Hozzávalók
- a lepényekhez:
- 230 g csicseriborsóliszt
- 1 kk. só
- 250 ml víz
- 2 kk. frissen reszelt gyömbér
- 1 fokhagymagerezd áttörve
- 1 közepes cékla meghámozva és finomra reszelve (150g egészben)
- olívaolaj a sütéshez
- a tahini szószhoz:
- 2 ek. tahini
- 2 ek. citromlé
- 50 ml víz
- grillezett padlizsán- és cukkiniszeletek 1-1 padlizsán és cukkini 1 cm-es szeleteit használtam
- friss leveles salátakeverék
Elkészítés
- A lepényekhez mérd egy tálba a csicseriborsólisztet. Add hozzá a sót, vizet, gyömbért és fokhagymát, keverd simára. Forgasd bele a reszelt céklát is, és tedd félre.
- A tahini öntethez egyszerűen keverd simára a hozzávalókat egy kézi habverővel.
- Alacsony hőfokon melegítsd elő a serpenyőt. Olajozd meg, vedd le a tűzhelyről, tegyél bele 2-3 evőkanál tésztát és körkörös mozdulatokkal gyorsan egyengesd el. Azt tapasztaltam, hogy fontos a hőfok: ha túl meleg a serpenyő, repedezik a lepény. A tűzhelyemen 9 fokozat van és a 3-3,5 fokozatot használtam.
- Süsd, amíg a teteje elkezd megszilárdulni (2-3 perc) - óvatosan fordítsd meg egy spatulával és süsd készre kb. 1 perc alatt. Takard le a kész lepényeket egy tányérral, hogy hajlékonyak maradjanak.
- Most már csak töltened kell: 2-3 szelet grill zöldséget önts nyakon egy kis tahini szósszal, szórd meg salátalevelekkel és tekerheted is!
Megjegyzések
Tápérték információ
A férjem két ilyet kapott ebédre. Nem, nem halt éhen. 🙂 A kollégái viszont nem tudták kitalálni, hogy mit is eszik tulajdonképpen… 🙂
Én magammal vittem egyet az esti sétánkra: olyan érzés volt, mintha egy sarki elvivős helyen vettem volna, csak sokkal finomabb. (Nem mintha óriási választék lenne számomra az ilyen elvivős helyeken…)
Arról álmodozom, hogy egy szép napon kirakom a szivárványt ilyen lepényekből… 😉
Kb. 15g szénhidrát van minden egyes gluténmentes csicseriborsó lepényben, a zöldségek és a tahini szósz szénhidrát-tartalma pedig elhanyagolható. 15g CH/tekercs elég jól hangzik, ugye?
Hiszed vagy sem, ezek a kis csomagok simán jóllakatnak egy munkahelyi ebéden, de magaddal viheted őket egy piknikre a barátaiddal vagy egy kellemes vízparti hűsöléshez is…
Ha megkóstolod, feltétlenül meséld el, hogy ízlett!
Névtelen mondta
Kedves Nóri, vajon cékla helyett cukkinivel is működne? Köszönöm, Juli
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
Nagyon tetszik a recept, ki is fogom próbálni, csak egy kérdés merült fel bennem. A cékla mikor kerül a tésztába? Mehet a nedves hozzávalókkal együtt a tésztához?
Köszönettel: Judit
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Judit,
Így van, javítottam a bejegyzésben is. Köszi, hogy szóltál! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Juli,
Persze, biztosan, csak nem lesz lila. 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri!
Mit gondolsz, meddig állnak el ezek a kis lepények a töltelék nélkül?
Köszi!
Anna
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Szerintem 2, max. 3 napig, hűtőben. Fontos, hogy mindig letakard őket, hogy hajtogathatóak maradjanak.
Névtelen mondta
Köszi! 🙂
Aliz mondta
Kedves Nóri! Szerinted zabpehelyliszttel kell valamit változtatni a recepten? Köszi! A.
angellika mondta
Szia Nóri! Kipróbáltam és nagyon jó lett. Le kellett volna fotóznom 🙂 Allergia miatt a gyömbér kimaradt belőle, de nagyon nagyon örülök ennek a receptnek, mert egyszerű az elkészítés, könnyen beszerezhető alapanyagokból van és finom. Köszi!
Angelika
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy írtál! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Nem vagyok benne biztos, hogy azzal működni fog, mert a csicseriborsó liszt nagyon más… Ha zabpehelylisztből akarsz sütni, keresd meg a zabpalacsinta receptemet a Tartalom fülön.
Rita H mondta
Remélem nem baj, hogy linkeltem a szendvicskrémeid: http://tudatosmetropolita.blogspot.hu/2015/08/egi-kertmozi-ma-termeszet-szorakoztat.html Isteni receptjeid vannak. 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Köszi az ajánlást, jó kis bejegyzést írtál. 🙂
Örülök, ha szívesen főzöd amit itt olvasol. 🙂
andrea barabás mondta
Üdv! 🙂
Elkészítettem én is. Csodafinom lett, de egyet nem értettem: azt, hogy vajon nekem miért telt olyan nagyon sok időbe megsütni a tésztáját? És miért lett kemény (értsd: egyáltalán nem hígpalacsinta-szerű a tésztája), mikor én mindent a recept szerint csináltam. Olyan keménységű lett a tészta, hogy abból gombócokat lehetett volna gyúrni, de sütni nehézkes volt és több, mint 2-3 percbe telt.
Másik kérdés: a tahinit megpróbáltam házilag összeállítani, de kesernyés lett. Ennek mi lehet az okat?
köszik, shine:
andrea
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Én sem értem a dolgot, talán több vizet kellett volna tenned bele? Vagy túl sokáig pihent? Gondolom, sütni is azért tartott tovább, mert vastagabb volt.
A házi tahinihez nem értek, még sosem próbáltam…
Bogi mondta
Napok óta szemezgettem a recepttel, ma végre megcsináltam. Utóbbi kreálmányaim között ez viszi a pálmát!!! Ez valami fantasztikus lett, szuper ízvilág!!!!
Eddig is nagyon szerettem a receptjeidet, de most még inkább végig főzöm az összes vegánt. Köszönöm az ötletet.
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett! Kezdek belejönni ebbe a vegán dologba… 😉
Rezsu mondta
Kedves Nóri!
Most készítem a lepénykéket és közben a tahinit is, de nálunk csak keserű tahinit lehet kapni(Németo.) vagy én még nem fedeztem fel, hogy létezik másik fajta is… szóval nincs valami kellemes íze így magában. Megtudnád esetleg mondani/írni, hogy Te melyiket használod, mert a színe sem fehér annak, amit én veszek, inkább szürkés-barnás(a kétbetűs drogériából).
Köszi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
a tahininek kicsit fanyar íze van, lehet, hogy nem szereted… Linkeltem azt, amit használtam: az is német, Rapunzel, szerintem hasonló a Tiedhez. Azért a citromlé sokat szelídít rajta.
M. Ildikó mondta
Tapasztalatom szerint a tahini íze cégenként változik. Valamelyik vacak, valamelyik finom. Viszont Egyiptomban tanultam, hogy a tahinit forró vízzel, apránként kell elkeverni, (majonézhez hasonlóan) akkor elég sok vizet felvesz és egy kellemes lágy krémes állagot kapunk. Szinte kanalanként adagolom a vizet, annyit, amilyen sûrûre-vagy épp hígabbra szeretném. Ahogy Nóri írja, a citromlé finomít rajta, én szeretem néha ehelyett narancslével elkeverni, nekem nagyon ízlik úgy.
M. Ildikó mondta
Szia Nóri,
pont úgy jártam, mint Andrea: iszonyú kemény tésztát kaptam 230 g csicseriliszthez 250 ml vízzel. (Értelemszerûen + a többi hozzávalóval.) Már rögtön, pihentetés nélkül. Én ugyan adtam hozzá még jócskán vizet, tán a dupláját. Ezzel együtt is elég vastagokra tudtam csak sütni. Biztos, hogy jó mennyiségeket adtál meg? (Hány db lepényed lett? Kb. mekkora átmérôjû serpenyôben?) Milyen sûrûségû tésztát sütöttél ki, palacsintatészta, vagy sûrûbb?
Ezen kívül nagyon ízletesek. 🙂
Üdv:
Ildi
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Ildi,
Örülök, hogy legalább ízlettek… 😀
Kis serpenyőben sütöttem (18-20 centis lehet). Most már beleültettétek a bogarat a fülembe, egyik nap sütök egy új adagot…
Kinga mondta
Sziasztok, nekem is nagyon vastag lett, es a letakaras ellenere is torik, nem lehet csavarni. 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Van egy hasonló recept a könyvemben (a címlapon látszik is): már nem emlékszem pontosan, mi volt a különbség, de azt sokszor sütöttem a közelmúltban, és mindig simán ment…