A „mit eszünk egy nap alatt a TÉNÉ jegyében” sorozat harmadik, téli része következik. (Itt a nyári és az őszi.) Az étrendünk összeállításánál a napi tucat ajánlást tartom szem előtt, erről itt írtam bővebben. Na nem görcsölök azon, hogy minden nap összejöjjön a teljes napi tucat – elvégre azért eszem a TÉNÉ szerint, hogy egyszerűbb és jobb legyen az életem, nem azért, hogy legyen mit jegyzeteljek evés közben. 🙂 Így, hogy már szokássá vált, egyébként elég jó arányban elfogy a napi tucat akkor is, ha nem figyelek rá célirányosan. Ha észreveszem, hogy valami kimaradt az utóbbi napokban, akkor arra picit nagyobb hangsúlyt fektetek, hogy „behozzam a lemaradást”, és ennyi.
Az „élesben” készült fotók remekül mutatják, hogy valóban tél van: a fény vagy jó hosszú árnyékokat vet, vagy nincs! 😀
Növényevés télen?!
Sosem fogom elfelejteni, amikor először találkoztunk egy vegán párral: a vendégeik voltunk Erdélyben (sziasztok, Ary és Janó!). CouchSurfing-en ismertük meg őket: ez egy olyan online közösségi oldal volt, ahol bárki megnyithatta az otthonát ismeretlen utazók előtt / találhatott szállásra, teljesen ingyen. Életre szóló élményeket szereztünk vele házigazdaként és utazóként egyaránt. Ismertétek?
Na szóval így keveredtünk Ary és Janó gyönyörű otthonába egy erdélyi körúton: mindenféle finom falattal vendégeltek meg minket. A növényevés számunkra akkor még nagyon új és furcsa dolog volt, és emlékszem, hogy megkérdeztem tőlük, hogy jó-jó, de mit esztek télen? Ó mily keveset tudtam még akkor a világ dolgairól! 😀 Ennek azt hiszem, kb. 15 (?) éve, és lám-lám, most télen is a bőséget élem meg a teljes értékű növényi étrendben. 🙂
Reggeli
A napokban egy Facebook hozzászólásban olvastam, hogy valaki 10+ éve zabkását eszik reggelire minden nap, és még mindig nem unja. Abszolút látom, hogy én is erre a sorsra fogok jutni, ugyanis 5+ éve tart már az imádat… Ma reggel málnával ettük, egyébként a szokásos hozzávalókból készült: banán, zab, szilvalekvár, víz, kurkuma, lenmag. Ezzel kipipáltunk két adag gabonát, a napi kurkumát, lenmagot, bogyós gyümölcsöt és egy adag gyümölcsöt is (a banán és a szilvalekvár miatt). Az étrend kiegészítőinket is a reggelivel vesszük be (ezeket szedjük).
Tízórai
Maradék kása (sosincs időm egyszerre megenni), és egy kis házi diákcsemege. Ezzel megeszem a napi olajos magot, és még egy kis gyümölcsöt. (A fotón látható banánchips nem TÉNÉ, ellenben remek gyerekcsaliként funkcionál. 😉 )
Ebéd
Remekül szórakozom azon, hogy ahogy korábban is, télen most is megkívánom a hagymás, pirított, paprikás, kolbászos, „zsíroskenyeres” ízeket, de a húst és a zsírt nem. 😀 Így lett legújabb sláger termékem ez a rakott krumpli: a krumpli mellett kolbászkrém és teljesértékűföl tündököl (pici fekete sóval a tojásos ízért), mellé egy adag savanyú káposzta a bio néninktől. Ezzel ettünk egy adag zöldséget (krumpli – meglepően tápláló!), hüvelyest (a kolbászkrémben és a tejfölben is van), és a napi keresztesvirágút (káposzta).
Volt mellé currys-kókuszos sütőtök krémleves is (recept itt), de a nagy sietségben (mikor eszünk már?!) lemaradt a fotóról. Pedig ez azért is fontos, mert ő volt a napi sárga zöldségünk (igyekszem minél színesebben enni és főzni).
Uzsonna
A délután a gyümölcsevés ideje. A napi gyümölcs lehet egy kis alma dióval, pár szem kiwi vagy mandarin. Minél egyszerűbben, valahogy így:
De vannak jobb napjaink is, amikor Apa összevág egy nagy tál gyümölcssalátát! Ilyenkor így:
Ezzel ettünk még egy adag gyümölcsöt (volt a reggeliben és a tízóraiban is).
Vacsora
A vacsora mindig kenyér (gluténmentes, teljes kiőrlésű, kovászos, recept itt) valamilyen kencével, esetleg még egy kis ebéd, ha maradt… Ez itt éppen kolbászkrém (a rakott krumplihoz dupla adagot készítettem) egy kis bolti madársalátával, újhagymával. A TÉNÉ kapcsán tanultam meg azt is, hogy vannak januárban is szezonban lévő zöld levelek, mint a madársaláta, rukkola, fejes saláta. A zöld levél bevitellel kicsit hadilábon állunk így a tél közepén, de egy héten legalább háromszor megesszük őket is! Sőt, még a kertemből is szedtem mángoldot, mizunát, spenótot, pedig ez volt az első évem, hogy (elég átgondolatlanul) kertészkedni kezdtem. Szóval egyáltalán nem lehetetlen.
Nem ennyi az össz vacsorám, ami a fotón szerepel – ennyit sikerül megkaparintanom két gyerek adag megkenegetése között, de 3-4x ennyit eszem összesen. 🙂 Ezzel megvan a maradék napi gabona, hüvelyes, zöld levél is. Friss zöldséget, csírát szoktunk még enni ilyenkor – csíráztatásról itt írtam korábban.
Mit gondolsz, élhető? 🙂 Ha kedvet kaptál a teljes értékű növényi étrendhez, és a következő telet szeretnéd profi növényevőként köszönteni, akkor ajánlom figyelmedbe az életmód váltó kurzusom, amivel lépésről lépésre, a saját tempódban érkezhetsz meg a TÉNÉ-hez: itt tudsz jelentkezni, vagy feliratkozni a várólistára, ha a most induló csoport már betelt (amikor ezt a bejegyzést írtam, még volt néhány hely).
Judit Fehérné mondta
Igen, élhető!
Én már 35 éve vagyok vegi, nem is tudnék husit enni már, tojást, sajtot sem, mert fáj tőlük a gyomrom.
Kicsit azért máshogy eszen, megy a szója is, ez töltött paprikához, rakott karfiol,stb-hez jó nekem. A férjem is így eszik, ritka kivétel a rántott csirke, de ezen nem vitatkozunk.
Sokat tanultam tőled is, Nóri, köszönet. ( Most a kolbászkrémes rakott krumplit)
A TÉNÉ tanfolyamon nem tudok részt venni.
Nagy szomorúságom, hogy a fiamék rengeteg húst esznek, féltem őket a legrosszabb kórságoktól, Sokat nem merem nekik ezt mondani, mert félek, kontraproduktív eredményt érek el. Vittem már nekik kolbászkrémet, pecsenyezsírt, ízlik, ízlik, de a fele megmarad. Próbálok neki főzelékeket, gombát adni, mikor én főzök rájuk, de azt vettem észre, hogy már néha feladom az elveimet.
Hát ez van. Jó egészséget nektek!
Andrási Nóra mondta
<3 Nehéz dolog otthon prófétának lenni. Amennyire én látom, az egyetlen, ami működik, az a példamutatás... Szóval csak így tovább! :)
Orsolya mondta
Kedves Nóri, esetleg ha a zöldséges bio néni nem bánja, megadnád kérlek az elérhetőségét, ha szállít a 16. kerületbe is?
Köszönöm előre is 🙂
Andrási Nóra mondta
Elküldtem!
Réka mondta
Kedves Nóra!
A banános zabos reggeli hogyan keszül?
Köszi!!
Andrási Nóra mondta
Villával szétnyomott banánnal, vízzel főz a férjem zabkását nagyszemű zabpehelyből. Kerül bele még (igazi házi) szilvalekvár, darált lenmag, kurkuma, a tetejére (mirelit) bogyós gyümölcsök. Szoktunk rá egy kanál magvajat is tenni, ha olyan kedvünk van. 🙂
Réka mondta
Köszi…
Fruzsi mondta
Szia Nora!
Nagyon jol nez ki a ez a napi etelosszeallitas!
Bocsi ha errol mar mashol irtal es en meg nem bukkantam ra, de a kerdesem a reggeli gyumolcsfogyasztasra vonatkozna. Latom hogy tobbesszamban irsz es csaladodnak szerencsere nyilvan nem kell figyelembe vennie a PCOS es IR okozta kihivasokat. Viszont aki ezekkel a problemakkal es tulsullyal is kuzd mennyire ajanlatos a reggeli gyumi es szilvalekvar? Olvastam korabbi bejegyzesedet amiben arrol irsz hogy mar nem koveted szigoruan a 160 gr-os eloirasokat ezen az etrenden, de mintha azt irtad volna h azert igyekszel nagy vonalakban megis igazodni bizonyos dolgokhoz. Az a tapasztalatod az azota eltelt idoben hogy TENE szerint etkezve PCOS es IR + tulsullyal is mehetnek ezek reggel, vagy inkabb azert igy kesobbre kene tolni oket? Nagyon koszi a valaszt elore is!
Fruzsi mondta
..marmint neked nincs es ha jol emlekszem nem is volt tulsolyod, de erdekelne mit gondolsz errol 🙂
Andrási Nóra mondta
Szia!
Szerintem először ajánlott rendbe tenni az IR-t: ha valaki nem cipel sok túlsúlyt, ez akár pár hét alatt is sokat fejlődhet TÉNÉ-vel (lásd még Neal Barnard és Joel Fuhrman könyveiben), addig inkább délután legyen a gyümölcs ideje – lehet reggelire sós vagy fahéjas kását enni, vagy pirítóst valami kencével, stb. És utána jöhet a banános, szilvás kása. 🙂
Ez itt egy tipikus menü nálunk, nem az IR-eseknek ajánlott napi menü. 🙂
Egyébként nem, én sosem voltam túlsúlyos, én a másik véglet vagyok: annyira sovány, hogy ha dokihoz kerülök valamiért, folyton ki akarják vizsgálni a pajzsmirigyem, pedig nincsen neki semmi baja…
Fruzsi mondta
Ertem, koszi a valaszt! 🙂
Szabó Eszter mondta
Szia Nóri!
Elkérhetem kit preferálsz zöldségesként/zöldség beszállítóként a 16. kerületben?
Köszönöm és a blogod!
Andrási Nóra mondta
Szia Eszter,
a Rákosi út és a János utca sarkán lévő zöldségest nagyon szeretem, mert mindig szép áruja van és sok kimérős hüvelyest és mást is tart. Egyetlen szívfájdalmam, hogy nem sikerült rávennem, hogy több leveles zöldet tartson. Ő drágább, mint a többiek a környéken.
Szeretem a sashalmi piacot, a menyhért utcai kispiacot péntek délelőttönként, és ha bográcsban tervezek főzni 20-40 főre, akkor a Fress-R-től rendelek feldolgozott zöldségeket (Monoki utca).
<3