Úgy érzem, ezen a télen minden eddiginél több krémlevest, zöldséges ragut és egytálételeket ettünk, mint korábban bármikor. Ehhez az is hozzájárult, hogy a gyerekeknél bármi könnyebben fogy, amit lehet kenyérrel mártogatni, vagy pirított kenyérkockával enni… 😀 Hát mit mondjak, igazuk van. Ahogy a fiúk (Sándor, József és Benedek) meghozzák a meleget, és lassan lekanyarodunk erről a menüsorról (bár még mindig nem sürgős), meg akartam mutatni nektek a legújabb slágerlevesünket, a tárkonyos csicseri-ragulevest. A citromos-tárkonyos, friss ízvilág miatt tavasszal is remekül fog mutatni az asztalodon.
Tárkonyos csicseri-raguleves egyszerűen
Ma azzal indítottam a napot, hogy kinyomoztam, hogyan is kellene írni azt, hogy „csicseri-raguleves”, mert egybe írva túl hosszú lenne (több, mint hat szótag), de akkor teljesen külön vagy kötőjellel? Végül erre jutottam, remélem, helyes. 🙂 Vissza a leveshez.
Ez egy végtelenül egyszerű, télen is állandóan a kamrában lapuló dolgokból összedobható sűrű leves/egytálétel, ami egy kis kovászos teljes kiőrlésű gluténmentes kenyérrel lazán megállja a helyét önállóan is ebédre. Pont így született egyébként: a „basszus, nincs ebéd mára!” incidenst sikerült feloldani a hummusz céljából megfőzött csicseriborsó, némi répa és krumpli beáldozásával. Pici teljesértékűföl, pici citrom, pici tárkony, és már kész is. (Tudom, hogy nem mindenki tart otthon házilag fermentált növényi tejfölt, segítek helyettesíteni.)
Lehetne ez a leves sokkal gazdagabb is zöldség ügyileg – azért álltam meg ennél az egyszerű változatnál, mert azt vettem észre, hogy a gyerekeim jobban elfogadják azokat az ételeket, amelyek nem túl „bonyolultak”: ha látszik rajta, hogy mi van benne és az nem túl sokféle dolog, nem túl összetettek az ízek, akkor jobb eséllyel kóstolják és eszik meg… (A jegyzeteknél adok még ötleteket, hogy mivel tudjátok gazdagabbá tenni.)
Már kanalaznád is, ugye? A jó hírem, hogy ezt a bejegyzést is tovább tartott megírni, mint megfőzni ezt a levest… Szóval, áztasd be gyorsan azt a csicseriborsót!
Tárkonyos csicseri-raguleves (TÉNÉ)
Hozzávalók
- 200 g csicseriborsó szárazon ennyi, vagy 2 kis konzerv
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 0,4 kg sárgarépa
- 1,2 kg krumpli
- 1 tk só elhagyható, ha sómentesen főzöl
- 2 tk sómentes levesfűszer
- 1 ek citromlé
- pici bio! citromhéj
- 2 dl teljesértékűföl helyettesítésről írtam a jegyzetekben!
- 1 tk szárított tárkony vagy egy ágacska friss
Elkészítés
- A csicseriborsót áztasd be egy éjszakára, és másnap főzd puhára 90 perc alatt.
- A répát, krumplit és a hagymát vád apró kockákra.
- Egy nagyobb leveses fazékban pár evőkanál vizen párold puhára a hagymát. Ha letapadna, tegyél még alá kevés vizet.
- Amikor a hagyma áttetsző, dobd rá a répát és krumplit, keverd át, majd öntsd fel a csicseriborsóval (főzőlével együtt).
- Engedd fel még annyi vízzel, hogy a zöldségek éppen csak kikukucskáljanak belőle. (Igen, ez így nagyon sűrűnek tűnik, bízz bennem...)
- Mehet bele a só és a levesfűszer, majd forrald fel, fedd le és alacsony fokozaton főzd 40 percig.
- Az utolsó pár percben vegyél ki két merőkanállal a levesből, add hozzá a teljesértékfölt, citromlevet, citromhéjat. Ezt turmixold simára, majd öntsd vissza a leveshez és forrald össze.
- Szórd a tetejére a tárkonyt, fedd le és kapcsold le a tűzhelyet. Kész!
Megjegyzések
- fél bögre beáztatott kesudióval és egy pohár növényi tejjel, ha olyan erős turmixod van, ami krémesre viszi a kesut
- fél bögre hosszan áztatott dióval és egy pohár növényi tejjel,
- választhatsz bolti fermentált növényi "tejfölt" - ez így nem lesz 100% TÉNÉ, de a tökéletes most sem állhat a jobb útjába - válaszd a legkisebb zsírtartalmú terméket. Ha a levest szeretnéd gazdagabbá tenni, tehetsz bele még:
- gyökérzöldséget: zellert, petrezselyemgyökeret a répával egyszerre,
- borsót az utolsó 20 percre,
- gombát az utolsó 5 percre,
- főzhetsz bele tésztát vagy hajdinát is levesbetétnek: a hajdinát 5 percig főzd. Ebből az adagból kb. 3 liter leves lesz, ami 6 nagy tányérnak felel meg (5 dl). A tápérték adatok egy ilyen nagy tányérra vonatkoznak.
Judit mondta
Kedves Nóri, szerinted a tejföl helyett lehet beletenni az ALDI-ban kapható vegán-kókuszkrémet is? még sosem használtam, de gondolom olyan lehet az állaga(íze), mint a sima tejfölnek. (sajnos nincs fermentálóm, így nem tudok otthon készíteni)
:)Köszi
Andrási Nóra mondta
Szia,
persze, de ha már Aldi, van ott mandula/zab alapú fermentált cucc is, az jobban hajaz a tejfölre… 😉
Melinda mondta
Igaz, hogy nyár van, de elég sok csicseriborsót főztem meg és eszembe jutott, hogy olvastam ezt a receptet nálad nemrég.
Ma elkészítettem és szuperfinom lett! Nem használtam semmiféle tejfölt, csak egy kis rizsliszttel sürítettem, de így is tökéletes lett az állaga és az íze nagyon gazdag.
Hálás vagyok az ötletért, Nóri!
Melinda
Andrási Nóra mondta
Örülök, hogy ízlett! <3
Zsófi mondta
Nagyon finom lett, köszönöm a receptet! Kislányom is evett belőle egy jókora adagot!