2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ez is egy olyan étel, ami miatt kedvem lenne vegán étrendre térni. Gyakran előfordul ez velem, különösen ilyenkor, az első tavaszi napsugarak láttán, amikor másra sem tud az ember gondolni, csak a friss zöldre… Persze Z minden évben szépen lebeszél erről a dologról, pedig vegánnak lenni rettentően környezettudatos dolog lenne. Szerencsére tudunk kompromisszumot kötni, így hetente egyszer-kétszer főzök valami húsosat is.
Ez a quinoa tál szerintem vele is feledtette, hogy éppen vegán ételt eszik. Pillanatok alatt elkészül akár egy mozgalmas nap estéjén is, kis színfoltot is hozhat a hétköznapokba. 🙂
A quinoa a kedvenc gluténmentes „gabonám”: élelmi rostokban és teljes értékű fehérjében is gazdag, a szénhidrátok felszívódása kellemesen lassú belőle (GI=53, forrás glycemicindex.com). Persze az sem mindegy, hogy szerintem nagyon finom, és ráadásul mutatós is: párolva kis áttetsző gömböcskék egy-egy fehér csíkkal. Hátránya, hogy nem a szomszédban őshonos (hanem Dél-Amerikában), így nem igazán mondható környezettudatos választásnak, ráadásul nem is olcsó mulatság. Nem eszünk ilyet minden nap… Általában kölessel szoktam összepárolni fele-fele arányban, ezzel kompromisszumot kötve a quinoa felhasználás és a glikémiás index között, de most egy kis kényeztetésre vágytam. 🙂
Ez a pirított zöldséges quinoa tál pillanatok alatt elkészül és még szép is:
Ha többet szeretnél tudni a quinoáról és a többi gluténmentes, alacsony glikémiás indexű álgabonáról, itt olvashatsz még róluk.
Hozzávalók 4 személyre:
250g quinoa
1 nagy vagy 2 kisebb padlizsán (kb. 5-600g)
2 db szárított paradicsom
1 kaliforniai paprika
1 kisebb fej lilahagyma
1 ek. limelé
1-2 ek. aprított petrezselyem
1 kk. cajun fűszerkeverék (lehet más is, ízlés szerint, pl. curryvel is kipróbálnám)
1-2 ek. olívaolaj
só
- A quinoát sokszor mosd át – én áztatni is szoktam fél óráig, ha éppen ráérek, hogy a maghéjon lévő szaponinok leoldódjanak. Akkor jó, ha már nem habzik rajta a víz. Kb. 1,5x mennyiségű sós vízben, lassú tűzön párold éppen puhára (ne főzd túl).
- Kockázd fel a padlizsánt (nem kell meghámozni) és áztasd sós vízbe kb. 10 percre, majd öblítsd le. Addig készítsd elő a többi zöldséget: a paprikát kockázd fel, a paradicsomokat, lila hagymát, petrezselymet vágd jó apróra.
- Egy jó nagy serpenyőben forrósíts 1-2 ek. olívaolajat, és kezdd el pirítani a paprikát. Ha már szépen átsült, kezd sötét színű lenni a széle, akkor mehet bele a padlizsán. Én két részletben tettem a serpenyőbe, hogy piruljon, ne párolódjon a saját levében. Talán jobb is lenne ehhez egy wok.
- Végül mehet a serpenyőbe a cajun fűszer és az aszalt paradicsomok. Forgasd össze az egészet, jól piruljon át minden.
- Egy nagyobb tálban keverd össze a sült zöldségeket a quinoával, ízesítsd limelével, petrezselyemmel, az apróra vágott lila hagymával. Jól forgasd össze és ízlés szerint még sózd, fűszerezd. Kész!
Mivel ez egy meleg salátának is felfogható, szerintem nyáron hidegen is remek fogás pl. kirándulásokon. Ha szereted a quinoát, itt találsz még néhány receptet.
A quinoa nem csak hogy finom, és lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ráadásul nem is túl sokat: 61g CH/100g. Így a zöldségekkel együtt egy tál sült zöldséges quinoa éppen 50g CH-t tartalmaz. Jó étvágyat!
ladybird mondta
Hat ez valami isteni, pedig en nem vagyok vegan! 🙂 itthon csak zoldsegkeverek volt, igy azzal keszitettem el, de a cajun fuszerrel egyutt nagyon jol kijottek az izek.
Mindenmentes Nóri mondta
Örülök, hogy ízlett. 🙂
Emőke mondta
Szia! Megcsináltam Tandoori Curryvel. Naaaagyoooon finom lett. 🙂