Miért szoktam le kedvenc forró italomról, a kávéról 20 év örömteli kortyolgatás után, és hogyan készül új kedvenc tejhabos italom, a kurkuma latte (amit én itthon csak „napsugár latte”-nak hívok)? Ezekről, és az új kedvenc konyhai kütyümről, a tejhabosítóról mesélek ebben a bejegyzésben.
Búcsú a kávétól 20 év után?!
Gyakran megkapom a kérdést a Friss hajtás kurzusaimon is, hogy „rendben van-e” a kávéfogyasztás? Mindig azt válaszolom, hogy a kávé alapvetően egy termés magja, és mint ilyen, elég tápláló, pl. tele van antioxidánsokkal, tehát „alapjáraton” nincs vele semmi baj, napi 2 csésze kávéig még Dr Greger is rendben találta. 🙂 Én az élénkítő hatása miatt nem szoktam ajánlani akkor, ha valakinek magas a vérnyomása vagy problémái vannak az alvással.
Nos, én tavaly ősszel ebben a második csoportban találtam magam: elkezdtem éjjel minden ok nélkül felébredni, nehezen aludtam vissza, és ha sikerült is, úgy éreztem, az alvásom nem elég pihetető, nem alszom elég mélyen. A kisgyerekes évek sokat rontottak az alvásminőségemen, volt ezzel probléma korábban is, de tudtam kezelni életmódbeli változtatásokkal, jógával, légzőgyakorlatokkal. Most viszont a korábbi praktikáim kevésnek bizonyultak. Első lépésben gyógynövényes segítséget kerestem, de amikor ez sem működött úgy, ahogy szerettem volna, elgondolkodtam, hogy ha úgy érzem, hogy éjjel nem tudok ellazulni, mert „túlpörgök” napközben, akkor tulajdonképpen miért fogyasztok rendszeresen koffeint? 😀 Miután ez helyre kattant, szépen el is búcsúztunk egymástól a kávéval: kapcsolatunk kb. 20 évig tartott, és élveztem minden percét, de mindennek, aminek kezdete van, van vége is, ugye…
Először csatlakoztam a férjemhez, és matcha lattét ittam reggelente, ami kicsit nyugisabban élénkít, és valószínűleg ennek is köszönhető, hogy egyáltalán nem tapasztaltam koffein elvonási tüneteket. Ez a váltás is segített, valamivel jobban aludtam, de még mindig nem volt az igazi, így kb. másfél hónap matcházás után letettem ezt is.
Azt értettem meg ebben az időszakban, hogy igazából nem élénkítőszerre vágyom reggelente, hanem egy csésze forró italra, ami finom, habos, kellemesen átmelegít, és kapaszkodhatok bele amíg hajnalban átgondolom a napomat. Gondoltam, kipróbálom a kurkuma lattét (volt is itthon kész fűszerkeverék), és úgy megszerettem, hogy most már a saját ízlésemre szabott fűszerkeverékem használom. 🙂
Óda a tejhabosítóhoz
Tavaly novemberben elhatároztam, hogy ha a kurkuma latte iránti rajongásom januárban is töretlen, felteszem az oldalra, és épp készültem a fotózáshoz, amikor érkezett a hír a Vegitaltól, hogy megajándékoznak egy új termékükkel, a tejhabosítóval. Nagyon örültem neki, mert éppen azon törpöltem, hogy meglepem magunkat eggyel… Amikor pár éve megjelentek ezek a készülékek a piacon, kicsit túlzásnak éreztem tejhabosítás céljára fenntartani egy külön készüléket, pláne, hogy a kávéfőzőnkkel remekül lehet tejhabot is gőzölni, és vannak erre sokkal egyszerűbb eszközök is (pl. ez itt). De a helyzet az, hogy csak emiatt nem kapcsolom be a kávéfőzőt, és a kis párszáz forintos tejhabosítóval azért nem lehet igazi mikrohabot készíteni.
Kíváncsi voltam, mit tud egy ilyen tejhabosító, és azt kell mondjam, rettentően kényelmes, hogy miközben reggel a gyerekek uzsonnáját csomagolom, párhuzamosan elkészül a reggeli lattém… 😉 Be lehet állítani, hogy 65 vagy 70 fokos tejhabot szeretnék, és választható kisebb vagy vastagabb habos program is. Tud még forró csokit és hideg tejhabot is készíteni (ezeket egyelőre nem próbáltam). A kedvenc házi növényi tejem remekül habosodik benne.
Most úgy gondolom, hogy ha rendszeresen fogyasztasz valamilyen lattét, akkor igen kényelmes dolog egy ilyen ketyere. 🙂
Házi kurkuma latte fűszerkeverék
Kóstoltam bolti keveréket is, és végigtúrtam a internetet hogy körbejárjam, ki hogyan készíti. Nekem a legtöbb keverék (a boltit is beleértve) túl gyömbéres volt, ezért készítettem sajátot: kevesebb gyömbérrel és picit több fahéjjal. Félreértés ne essék, nagyon szeretem a gyömbért, de erősen melegít, és a kevesebb néha több… 🙂
Szeretném felhívni a figyelmeteket arra, hogy a fűszerek igazából komoly hatással bíró gyógynövények: ne fogyasszatok belőlük hirtelen túl sokat. 🙂 Olvastam, hogy van, aki egy evőkanál fűszerkeverékkel készíti a kurkuma lattét, ami biztosan nagyon finom, de én mondjuk naponta többet is iszom, ezért inkább csak egy fél kiskanállal teszek egy bögrébe.
A napi rendszeres kurkuma fogyasztás egyébként szerepel Dr Greger napi tucat ajánlásában is, így ezentúl azon sem kell gondolkodnom a nap végén, hogy ma vajon ettem-e kurkumát? 🙂
Nagyon tetszik, hogy milyen szépen fejlődik a fűszerkínálat a hiperszuper marketekben az elmúlt sok évben: emlékszem, hogy régen (mondjuk az egyetemi éveim alatt) pl. szerecsendióért vagy tárkonyért (!) le kellett sétálnom a lábam, most viszont minden fűszert, ami ehhez a keverékhez kell, megkapok a legközelebbi Aldiban vagy Lidlben.
És akkor a lényegre térek… Így készül a fűszerkeverék:
Kurkuma latte fűszerkeverék házilag
Hozzávalók
A fűszerkeverékhez
- 3 evőkanál kurkuma őrölt
- 1 evőkanál gyömbér őrölt
- 1 evőkanál fahéj őrölt
- 1 teáskanál szerecsendió őrölt
- 1/4 teáskanál szegfűszeg őrölt
- 1/4 teáskanál fekete bors őrölt
Az italhoz
- 1 csésze növényi tej
- stevia csepp ízlés szerint
Elkészítés
Kurkuma latte fűszerkeverék készítése
- Egy kisebb tálban keverd össze a fűszereket.
- Jól zárható üvegben tárold.
Kurkuma latte ital készítése
- Kb. fél kiskanál fűszerkeveréket keverj csomómentesre kevés forró vízzel vagy tejjel. (Ehhez mindenképpen tejhabosító használatát javaslom - én ilyet használok. A kis párszáz forintos változat csak vízzel tudja tényleg csomómentesre keverni a port.)
- Most érdemes édesítened is ízlésed szerint (én karamellás stevia cseppet használok).
- Engedd fel a kurkuma lattét habosított növényi tejjel.
M. Nógrád megyéből mondta
Kedves Nóri!
Gyakran gondolunk ugyanarra! Az új év kezdetével én is kezdtem gondolkodni azon, hogy a kávé helyett kellene valami más. Hát itt van! Köszönöm!
Hasonlóan dőzsöltem a kávé ízesítésével is! Ezzel kapcsolatosan érdeklődöm, hogy az iHerb vaníliás stevia cseppet próbáltad-e, s ha igen, mi a véleményed róla?
Köszönöm előre is! Márti
A házi növényi tej / joghurt / tejföl / krémsajt készítéssel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseiteket megválaszoltam a Növényi "tejtermékek" GY.I.K. bejegyzésben - mielőtt kérdezel, kérlek olvasd el!