2018. március óta a családommal együtt a teljes értékű növényi étrendet (TÉNÉ) szem előtt tartva eszünk (ez helyre hozta az inzulinrezisztenciámat is) - ez a bejegyzés még a TÉNÉ előtt született. A változásról itt írtam egy négy részes sorozatot, és itt találod a TÉNÉ szerint készült receptjeimet.
Ha egy ideje olvasod a blogom, akkor bizonyára ismerős már a korábbi hajdinapalacsintám, ami eredeti hazájában galette néven ismeretes. Mivel csak hajdinalisztből készül, ezért enyhén hajdinás-mogyorós ízvilágú palacsinta, tele élelmi rostokkal, így ez egy biztosan alacsony glikémiás indexű palacsinta-féle.
Egyre többen kerestetek meg azzal a kérdéssel, hogy hogyan lehetne ez a galette tojásmentes is, és bár már ismertem néhány tojáspótló módszert, őszintén szólva nem gondoltam volna, hogy ezekkel tudok majd szép vékony palacsintákat sütni. Pedig de, tudok, és remélem, Nektek is sikerülni fog!
Arra gondoltam, ezek a tojásmentes, így már vegán, gluténmentes, rettentően egészséges galette-ek megérdemelnek egy külön bejegyzést néhány friss fotóval… 🙂
Tojás pótlására a frissen őrölt chia magból és a lenmaglisztből, kevés víz hozzáadásával készült chia/len-„tojást” próbáltam. Mindkettővel sikerült jókat sütnöm, pl. a legmindenmentesebb brownie-m chiával készült. Ezeket a palacsintákat lenmagtojással sütöttem.
Lenmagtojáshoz kifejezetten a Rapunzel lenmaglisztjét ajánlom, mert sokkal finomabb szemcseméretű, mint amit én itthon kávédarálóval gyártani tudnék, így szép sima, zselés tojáspótló készíthető belőle.
Hozzávalók kb. 10 db-hoz (22 cm-es serpenyőben sütve):
150g hajdinaliszt
1 csipet só
3,5 dl (350g) víz
1 csapott ek. lenmagliszt
kókuszzsír vagy más zsiradék a sütéshez
A hajdinalisztet házilag őrlöm, erről bővebben itt.
- Először készítsd el a lenmagtojást: a lenmaglisztet egy kézi habverő segítségével keverd csomómentesre néhány kanál vízzel. Folyamatosan add hozzá a vizet, miközben úgy keverd, mintha tojásfehérjét akarnál felverni. Egy zselés, amennyire lehet, csomómentes, felvert tojás állagú dolgot kell kapnod.
- Egy másik edénybe mérd a hajdinalisztet, majd fokozatosan keverd össze a maradék vízzel, végül sózd meg. Most mehet bele az elkészített „tojás”: én úgy vettem észre, hogy ezzel a sorrenddel könnyebb csomómentesre keverni. Ha túl híg lett a tészta, hagyd állni egy kicsit, mert sűrűsödni fog. Ha túl sűrű, kevés víz segíthet.
- A serpenyőt vékonyan zsírozd be és forrósítsd fel, majd a szokásos módon, félidőben megfordítva süsd ki a palacsintákat.
Én azt vettem észre, hogy ezek a tojás nélküli palacsinták tovább sülnek, úgyhogy szánj rá időt. Érdekelnének a tapasztalataitok, hogy hogyan boldogultok vele, mert a recept tesztelés alatt áll egy ideje, és előfordult, hogy másnak leragadt, míg nekem nem – nem sikerült felderíteni az okot, talán a serpenyő lehetett a ludas, ezért úgy döntöttem, leírom, és megvárom a visszajelzéseiteket.
Látjátok, milyen szép vékonyra süthető ez a tészta?
Szénhidrát-tartalom az előző változathoz hasonlóan most is kb. 10g CH/db. Készíthetitek sósan, édesen: szép rugalmas palacsinta lesz, így könnyen feltekerhető, nem törik. A nyers tészta hűtőben akár másnapig is elvan, így több menetben is sütheted. A kész palacsinták is finomak még másnap, sőt harmadnap is, ha hűtőben, lefóliázva tartod. Mi szívesen esszük házi mogyorókrémhez, lekvárhoz, de mindenféle kencékhez is.
Pitelány mondta
Hú, ezt ki kell próbálnom! Nekem már az is siker volt, hogy tojással tudtam nem szétszakadós hajdinapalacsintát sütni. Két palacsintasütővel próbálkoztam, a kerámiásban minden sikerül, a teflonosban ritkábban.
Mindenmentes Nóri mondta
Majd írj, hogy ment… Én kerámiásban sütöm.
martinelli mondta
Még sose ettem hajdinás készítményt, talán ideje lenne kipróbálni. A palacsintát imádom 🙂
Fruzska mondta
Kedves Nóri! Lenmagliszt helyett mit ajánlanál? Sajnos nem ehetem, de van itthon tápiókakeményítő, burgonyakeményítő, útifűmaghéj is.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Darált chia magot mondanék. Ezek közül az útifűmaghéj talán működhet.
Névtelen mondta
Kedves Nóri! Bevált teljesen a chia mag, köszönöm szépen! Örlőm nem volt otthon, de mozsárban is meg tudtam törni a magot és szépen bekocsonyásodott, mint a tojás. Szuper palacsinták készültek!
Mindenmentes Nóri mondta
Jaj, de jó! Ez a mozsaras dolog nagyon tetszik. 🙂
Névtelen mondta
Kedves Nóri! Most írok először neked. Három éve eszem gluténmentesen, és nemrég próbáltam ki ezt a szuper palacsinta receptedet, ez előtt nem ettem olyat, ami igazán jó lett volna. 🙂 És milyen egyszerű! Teszteltem párszor, szuperfinom és megszerettem. Nagyon köszönöm! – Adri
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Örülök, hogy jól sikerült! 🙂
Névtelen mondta
Köszönöm a recepteket, Nóri!!! 🙂
Névtelen mondta
Szia Nóri! Köszönjük a recepteket, nagy segítség, imádom és egészséges és finom!! Elkészítettem a palacsintát, nagyon jó lett, családom is szerette. Szeretném megkérdezni, hogy 15 hónapos kisgyermeknek lehet e adni, a lenmag kéksav tartalma miatt, most olvastam a neten, sokan viszont azt írják badarság. Te tudsz e erről vmit, mit tanácsolsz? Lányom evett belőle, semmi baja, a lenmagos lepényből is szokott enni.
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
baba táplálásban még nem vagyok jártas. 🙂
Névtelen mondta
Isteni! Mindent úgy csináltam, ahogyan írtad. Tökéletes lett!!! Köszönöm a receptet! 🙂
Tillus mondta
Huu! Annyi mindenmentes palacsinta receptet próbáltam már, de egyik sem sikerült v nem lett finom.. Viszont ez nagyon jó lett! Én imádom is a hajdinát szóval váá!!Köszönöm!
Mindenmentes Nóri mondta
Boldogság! 🙂
Anita mondta
Szia Nóri! Csak szeretném megköszönni, ez fantasztikus! Legalább féltucatnyi glutén-, tej-, tojásmentes palacsinta receptet próbáltam, egyik sem működött, de ez… 🙂 Végre ehetek palacsintát megint, köszönöm!! 🙂
Bea mondta
Szia,
Szuper recept, de sajnos most nincs itthon lenmagliszt, szerinted ha a legmag-tojást egy valódi tojással pótolom, az is jó lesz?
Köszi szépen! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Persze. 🙂
Laczkó Zsuzsanna mondta
szia! én nem ehetek lenmaglisztet mert autoimmun protokollhoz egyáltalán nem ajánlott, fiamnak viszont ritkán szoktam ilyent sütni. Alternatív megoldásnak kipróbáltam útifúmaghéj liszttel és 🙂 Boldogság! Sikerült! Kb. fél – egy dkg-nyit teszek nagyjából 15 dkg hajdinaliszthez, és jót tesz neki ha egy – két teáskanál akármilyen keményítőt is rakunk bele (kukoricakeményítő, tápióka keményítő vagy nyílgyökér por egyaránt megfelel). Próbáld ki Nóri nagyon szuper, én édesítőnek agávé szirupot szoktam hozzáadni, igaz csak minimálisan!
Mindenmentes Nóri mondta
Köszi a tippet!
Losi mondta
Szia! Éppen pár napja tanultam egy franciák által vitt creperia-ban ezt az ételt. Ők nem tesznek a hajdina liszten, són és vizen kívül mást bele. Kipróbáltam én is és jó lett. Nem szakad, nem ragad, csak precízen ki kell olajozni a palacsinta sütőt!
Üdv 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Hm, ez izgalmas… Köszi! 🙂
C. Noémi mondta
Ma újra nekifutottam, mivel zavart, hogy vesztésre álltam a hajdinapalacsintával szemben: elsőre sikerült, aztán háromszor csak grízes masszát alkottam. Most nagy az öröm, szuper lett! Azért is próbálkoztam újra, mert sikerült nagyon finomra őrölt hajdinalisztet venni. A kudarcos szériában volt házi őrlés és bolti is, de durvább. A lenmag ugyanaz a típus, de finomabbra őröltem. Lehet ezen múlt? 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
Igen, szerintem a hajdinaliszten és a lenmagon is múlhat. Én mindkettőt itthon szoktam darálni, de minél finomabbra.
H.Era mondta
Szia Nóri!
Nem tudom, tudnál-e segíteni. Mindent a receptben leírtaknak megfelelően csináltam, de mindig vastagra sikerülnek a palacsinták. Olyan sűrű a tészta, hogy nem tudom szépen elteríteni a serpenyőben 🙁 Nincs valami ötleted?
Mindenmentes Nóri mondta
Adj hozzá még vizet, akár két sütés között is. Állás közben besűrűsödik a tészta.
Napsugár mondta
Kipróbáltam és nagyon finom. Nem tapadt le édesítővel sem teflonba.
Dóri mondta
Szuper! Chia-tojással picit több vizet vesz fel, és isteni lett! Köszi
Luca mondta
Kedves Nóri!
Épp most sütöttem ki ezeket a csodás hajdina palacsintákat! Nagyon hálás vagyok a receptért! Bár nekem nem lettek túl vékonyak, az ízük nagyon tetszik és végre nem ragadt le, meg tudtam fordítani 😀 Töltelékként kölestúróhabot készítettem, ami tényleg nagyon passzol a palacsintához. A tetejére pedig erdei gyümölcs mixet tettem! Ezentúl csak ezt a palacsinta receptet fogom sütni 🙂
Kata mondta
Szia Nóri!
Most készítettem el a palacsintákat a leírt recept alapján, mégsem sikeült a legjobban… Sőt, amikor a serpenyőbe tettem az első adagot, és egy idő után picit megpiszkáltam, hogy hogy állok vele, kiderült, hogy az egésznek sűrű kása állaga van, amiből biztos nem lesz palacsinta. Mi történhetett?
Mindenmentes Nóri mondta
Szia Kata,
sajnos nincs frappáns válaszom. Esetleg próbáld meg forróbb serpenyőben, vagy tovább sütni. Nekem régen sok palacsintám ment szét azért, mert mint kiderült, nem vártam eleget a fordítás előtt, és még nem volt ideje megsülni rendesen. Ráadásul a tojásmentes palacsintának több idő, ha most sütsz így először, az is szokatlan lehet.
Kata mondta
Nos igen, még kezdő vagyok e téren, de igyekszem! Aztán még megpróbálkoztam egyel, nem piszkáltam, hagytam sokáig sülni, így végeredményben kész lett egy „normális” palacsinta, viszont amikor megkóstoltam, egészen kása íze volt. De tovább próbálkozom! 🙂
Tünde mondta
Szia Nóri!
Már sokadjára próbálkozom a palacsintával (3 éve) és még egyszer sem sikerült. Vettem kerámiás serpenyőt, van francia vasserpenyő is. De minden leragad, függetlenül a receptektől, az alja feketére ég és a teteje csiriz marad és elválnak egymástól. Szóval lesz egy odaragdt kéreg mindig. Ez is sajna minden edényemben leragadt, de úgy, hogy fel kell vakarni. Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen márkájú az a kerámiás serpenyőd, vagy hol vetted?! bármi támpontot szívesen fogadok. Próbálkoztam olajjal, kókuszzsírral is, már folyik benne annyit teszek bele és úgy is. 🙁
Mindenmentes Nóri mondta
Hű, elég jól körbejártad már a kérdést… Nem lehet, hogy túl forró a serpenyő? Ezzel én is szívtam már párszor: ha túl forró, odakap, ha nem elég forró, akkor vizesen ragadós.
Kármán Eszter mondta
Szia Nóri! Tökéletesen sikerült a palacsinta, de az kellett hozzá, hogy egyrészt minden egyes adag előtt egy ici-pici kókuszolajat kellett használnom, másrészt a sütésfokozatot is folyamatosan állítgattam. Tölteléknek fahéjas reszelt almát használtam, pici agave sziruppal édesítve. Te milyen töltelékeket szoktál a palacsintába tenni?
Mindenmentes Nóri mondta
Az IR-barát vagy a gyerekbarát verziót kérdezed? 😀 A palacsintát hagyományosan szeretjük: barack-, szilva- vagy piros bogyós lekvárokkal, de ha a CH tartalomra is figyelni kellene, akkor ott a fahéjas, kakaós, mákos változat. 🙂
Rebeka mondta
Szia Nóri,
sok receptedet próbáltam már és nagyon szeretem őket, öröm őket készíteni, enni, megkönnyítették az életmódváltást. 🙂
Ezt a palacsintát még nem készítettem soha, két kérdésem volna a recepttel kapcsolatban:
1) mivel ehetek tojást, inkább azt használnám a receptbe. Mennyit kellene egy ekkora adagba? Egy elég?
2) A zsírtól kell kicsit óvakodnom: sütőben is meg lehet sütni ezt a palacsintát? Egy a fontos, hogy tölthető maradjon (pita helyett keresek valami tölthető, útravaló „szendvicskenyér”-opciót).
Előre is köszönöm a segítségedet! 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Szia,
ne haragudj, de nem tudom jó szívvel azt mondani, hogy tegyél bele inkább egy tojást mert szerintem nagyon nem tenne jót az egészségednek. Ha útravaló lepényt keresel, akkor nézd meg ezt a receptem – káposzta nélkül készítsd, sütőben vagy sütőlapon is süthető, és könnyen tekerhető, pont ilyen pita/wrap szerepben tök jó lesz. 🙂
Sárempek Fanni mondta
Az első vékony tésztás vegán palacsintám ami elsőre sikerült. Köszönöm szépen a receptet 🙂
Mindenmentes Nóri mondta
Gratulálok! 🙂 Nézd meg a legújabb palacsintámat, szerintem az könnyebb!