Tíz év házi gluténmentes kenyér sütés után ruháztam be egy kis asztali malomra. Nagyon nehezen szánom el magam új konyhai eszközök (vagy bármi más) beszerzésére, mert az egyszerűség és a takarékosság híve vagyok (itt írtam a konyhagépeimről), de valahányszor megjelentettem egy új gluténmentes kenyér receptet, írt nekem egy olvasóm, hogy vegyek már egy malmot! 🙂
Nos, jól átgondoltam, beruháztam, és bevallom őszintén, most kicsit olyan, mintha mindig is itt lett volna… Annyira tetszik a malom, és az, ahogy készül, hogy együttműködésbe kezdtünk a gyártóval, így az oldal alján található űrlap kitöltésével meg is tudod rendelni a malmot, ha megtetszik.
(Az oldalamról érkező készülék eladások után jutalékban részesülök, így vásárlásoddal az oldalam működését is támogatod, miközben ez Neked nem jelent többlet költséget. Ezt az infot az átláthatóság kedvéért osztom meg, csak olyan termékeket ajánlok, amiket én is nap mint nap megelégedettséggel használok.)
Miért jó, ha frissen őrölt liszttel süthetsz?
A frissen őrölt liszt táplálóbb: talán a legfontosabb, hogy a gabonaszemek egészben tárolva őrzik meg leginkább a tápanyagaikat, mert lisztté őrölve a gabonaszemek belsejében tárolt anyagok is érintkeznek a levegővel, oxidálódhatnak.
Bármilyen bio / gluténmentes liszt, akár csomagolásmentesen: ha házi malmod van, akkor olyan típusú és minőségű, frissen őrölt lisztekkel süthetsz, amilyennel csak szeretnél. Én bio gabonákat használok, és sokszor sütök hüvelyes lisztekkel is (vörös lencse, csicseriborsó). Ezeket eddig egy kis kávédarálóval őröltem meg.
Hogy miben tud többet a malom a kávédarálónál? Egyrészt zongorázni lehet a különbséget a két „liszt” között: a kávédarálóval inkább rétesliszt/dara készül, főleg a keményebb dolgokból (pl. vörös lencse), és vannak dolgok, amiket egyáltalán nem szabad kávédarálóba tenni, de a malomba igen: ilyen a rizs és a csicseriborsó, amiket rendszeresen használok is, és a kávédarálómat percek alatt tönkretennék.
Nyilván akkor tudod igazán kihasználni, ha sokat sütsz. Én két-három naponta sütök 2 kg kenyeret, így számomra ez nem volt kérdés… Az ehhez szükséges kb. 900g lisztet 12 perc alatt őrli meg a malom.
Mit tud ez a gabonaőrlő malom?
Ahogy a neve is mutatja: gabonákat (rizst és kukoricát is!), és kisebb méretű hüvelyeseket tud teljes értékű lisztté őrölni. A liszt finomsága 6 fokozatban állítható, de a szemcseméretet még durvábbra is lehet állítani, így kb. dara, töret is készülhet. Én őröltem már vele: kölest, hajdinát, rizst, vörös lencsét, csicseriborsót. Őrlési finomságtól függően 1kg gabonát/hüvelyest kb. 13-14 perc alatt őröl meg.
Mit nem tud?
Olajos magokat és lenmagot nem szabad őrölni vele így ezekhez továbbra is a kávédarálót használom. Gabonapelyheket sem tud készíteni (erre van külön eszköze ugyanennek a gyártónak), és pelyhesített gabonákat sem szabad vele őrölni.
(Azt azért elárulom, hogy én szoktam vele zabpelyhet őrölni, de sosem magában! Úgy oldottam meg az őrlését, hogy egészben mérem a gabonákat egy nagyobb tálba, a zabpehellyel együtt, alaposan összekeverem, és így teszem a malomba. A zabpehely legfeljebb harmada szokott lenni a gabona keveréknek.)
Miért pont az Arabella elektromos malom?
Mert ez nem akármilyen malom! Őszintén szólva nem nagyon tudtam már hinni abban, hogy vannak még olyan gyártók, akik nem elavulásra tervezik a készülékeiket, de úgy látom, hogy a Malomgyártó Kft. ilyen… Még csak pár hónapja van nálam a kis malom, így nem tudom megmondani, hogyan muzsikál majd 20 év múlva, de a gyártó hozzáállása biztató:
- A malom alkatrészei 99%-ban Magyarországon készülnek, a fő alkatrészek (villanymotor, őrlőkövek) szigorúan hazai gyártásúak. (Ez különösen megnyugtató, ha a hosszú élettartamra és az esetleg szükséges cserealkatrészekre gondolok.)
- A malomtest faanyagát kizárólag Magyarországról, a gyártóhoz közeli termőhelyekről szerzik be.
- Teszteléseik során rizst használnak, így a malmot gluténérzékenyek is használhatják.
- Az őrlőkövek élettartama egyelőre nem behatárolható, mert az első malmok a gyártás kezdete óta (1988) még mindig őrölnek… Rendeltetésszerű használat mellett ugyanez vonatkozik a malom élettartamára is.
- A malom 99%-ban műanyag mentes. A gabonával ill. liszttel érintkező részek 100%-ban műanyag mentesek.
- A gyártó a malmokra 10 év garanciát vállal, szerviz háttérrel.
- A Malomgyártó Kft. egy kis, családi vállalkozás, ami 1988 óta üzemel. (Amikor csak tehetem, mindig kicsi, hazai cégektől vásárolok.)
Szóval szívből ajánlom őket! Ha van még kérdésed a malmokkal kapcsolatban, tedd fel a gyártónak: emailben (malomgyarto@gmail.com) vagy telefonon (82/314-447)!
Megrendelés
Az Arabella elektromos malom hársfa borítással 147.000 Ft áron kapható.
Ha Te is úgy beleszerettél, mint én, a lap alján található űrlap kitöltésével tudod megrendelni!
A csomagot futár viszi majd, és a szállítás ingyenes.
Az alábbi űrlapon megadott adatokat a megrendelésed teljesítése céljából továbbítom a Malomgyártó Kft.-nek (céginformáció), és a továbbiakban sem ők, sem én nem használjuk. Az adatkezelési tájékoztatómat itt találod.
A sikeres megrendelésről pár percen belül visszaigazoló emailben értesítelek. (Ha nem érkezik meg, nézd meg a promóciók és a spam mappákban is!)